Krize totale per Barcelonën. Skuadra e Luis Enriches e sapo dale nga skena e Champions League pësoi nje humbje te papritur 1-2  ne Kamp Nou nga Valencia ne javën e 33 te La Liga dhe tashme e sheh veten me pike te barabarta ne krye te renditjes me Atletikon e Madridit, vetëm nje pike larg realit. Per katalanasit qe deri dy jave me pare ishin padrone te kampionatit spanjoll, humbja e trete radhazi qe nuk ndodhte prej 13 vjetësh dhe e katërta ne te gjitha kompeticionet. Te zotet e shtëpisë u surprizuan ne minutën e 27 te takimit kur pas nje krosimi nga e majta e Siqueira, Rakitic devijoi topin, duke shënuar autogol ne portën e tij. Ne fundin e pjesës se pare, Valencia befasoi përsëri, kur Santi dyfishoi shifrat. Pjesa e dyte foli vetem per te zotet e shtëpisë, te cilet ne minutën e 63 rriten shpresat kur Leo Mesi ngushtoi diferencën me golin e 500 ne karriere. Por edhe pse kishin 30 minuta ne dispozicion te zotet e shtëpisë nuk arritën jo te fitonin, por as te barazonin shifrat dhe tashme rrezikojnë ta mbyllin sezonin me dështim.

Milan mundi Sampdorian ne Marasi me rezultatin 1-0 ne javën e 33 te serisë A, duke e nisur ne mënyrën me te mire aventurën me teknikun e ri Kristian Broki. Pas nje pjese te pare te ekuilibruar ku gjyqtari kryesor anuloi mes protestave te vendasve një gol te Dodo qe dukej i rregullt, sfida u vendos nga kolumbiani Baka ne minutën e 71. Me ketë fitore kuqezinjtë blinduan vendin e 6 ne renditjen e përgjithshme.

Monako mundi 2-1 Marsejën ne javën e 34 te kampionatit francez, duke rimarre vendin e dyte ne klasifikimin e përgjithshëm me dy pike me shume se Lion. Edhe pse skuadra e Principatës dominoi qe nga fillimi, takimi u zhbllokua vetëm ne pjesën e dyte. Ne minutën e 47, Silva kaloi ne avantazh Monakon, ndërsa Raggi ne te 75-en dyfishoi rezultatin. Për Marsejën qe eshte vetëm 6 pike larg rënies nga kategoria ngushtoi diferencën Batshuaji ne fundin e takimit.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.