Edhe pse Reali i Madridit barazoi për te here te trete radhazi, Barcelona nuk arriti te shfrytëzonte mundësinë, per te kaluar ne krye te klasifikimit, teksa pësoi nje humbje shokuese ne javën e 7 te kampionatit spanjoll. Ne stadiumin “Balaiodos” katalanasit e Luis Enrikes u munden 4-3 nga vendasit e Celta Vigo, tashme me dy pike me pak se kryesuesit e Atltikos dhe Realit. Te zotet e shtëpisë e nisen mjaft mire takimin dhe ne minutën e 22 Sesto me nje diagonale surprizoi portierin Ter Stepen. Ne minutën e 31 erdhi edhe goli i dyte për Celta Vigon kur ne nje kundërsulm Yago dyfishoi shifrat. Skuadra e argjentinasit Eduardo Brizo shfrytëzoi mjaft mire situatën e favorshme dhe dy minuta me vone gjeten përsëri rrjetën këtë here me francezin Metje, i cili shkaktoi autogol ne portën e tij. Me fillimin e pjesës se dyte, Luis Enrike futi ne vend te Rafinjes, Injesten dhe pikërisht nga këmbët e Don Andres erdhi dhe goli i pare i Gerard Pike. 8 minuta me vone, ne te 64-en katalanasit u kthyen seriozisht ne loje kur penalltia e marre nga Andre Gomez u kthye ne gol nga braziliani Neymar. Por ishte pikërisht gardiani Ter Stegen ai qe ne fakt i mohoi rezultatin skuadrës se Barcelones. Ne minutën e 77 ne përpjekje per te larguar nga zona një top, gjermani e përplasi tek Hernandes, i cili shume pranë e çoi drejt rrjetës. Goli i fundit Gerard Pike edhe nje here potent me koke shërbeu me shume per dëshpërimin e skuadrës qe pa nje autogol dhe gabim feminor i portierit, edhe mund ta kishin fituar kete ndeshje. Per Barcelonën, humbja e dyte per këtë sezon dhe tashme vendi i katërt ne renditje pas fitores se Seviljes ndaj Agaves.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *