Barcelona i tregon Atletikos se Madridit se eshte ende heret per te shpresuar te nje tjeter mrekulli si ajo e dy viteve me pare kur shpalleshin kampione. Megjithatë përpara 95 mije shikuesve ne Kamp Nou e kane nisur miqtë me se miri kur ne minute e 10 Koke i kaloi ne avantazh. Ai eshte gjendur krejt papritur I zbuluar ne zonën e Barcelonës dhe me mjaft lehtësi e kalon topin ne rrjete. Por vendasit kane Messin ne radhët e tyre, i cili ne minute e 30 shfrytëzon nje pasim brenda zonës nga Jordi Alba dhe barazon shifrat. Ne te 38 është radha e Luis Suarez qe i reziston deri ne fund presionit te mbrojtesit dhe e kalon topin poshtë këmbeve te Oblak duke kaluar te tijet ne avantazh. Këtu mbyllet historia me golat dhe nis ajo e shëmtuara ne futboll. Lojtaret madrilène nuk arrijne te permbahen dhe ne minute e 44 eshte Filipe Luis qe i nderhyn mjaft ashper Mesit pikerisht ne vijen e mesit te fushës fare prane stolave rezerve. Gjyqtari nuk heziton dhe Atletiko mbetet me 10 lojtare. Ne pjesën e dyte serish nje tjeter ndërhyrje mjaft e rende kundër autorit tjeter te golit Luis Suarez nga ana e bashkatdhetarit te tij Godin qe e redukton edhe me shume numrin e Colchoneros ne fushe. Barcelona nuk impenjohet me dhe rimerr kreun e renditjes përpara Atletikos, por ka edhe nje ndeshje me pak se kjo e fundit. Barcelona ka 51 pike Atletiko 48 Reali i Madridit 44.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *