Barcelona është finalistja e pare e Kupës se Mbretit ne Spanje. Pas goleades ne Kamp Nou, katalanasit barazuan ne sfidën e kthimit 1-1 me Valencian. Edhe pse takimi ne fakt ishte nje formalitet pas rezultatit 0-7 te ndeshjes se pare, vendasit kërkuan te vendosnin krenarinë e tyre ne fushe, duke arritur te zhbllokonin shifrat ne minutën e 39 me Negredo. Gjithsesi, pavarësisht nje skuadre ne fushe me rezervat, me 7 titullarë te lëne ne shtëpi, Barcelona arriti te ktheje gjithçka ne baraspeshe, kur Kaptum i futur ne vend te Sandro Ramirez mposhti portierin Domenek 6 minuta nga fundi. Për Barcelonën kjo është finalja e 38 ne historinë e saj ne Kupën e Mbretit, ndërsa e ka fituar 27 here ate një rekord me vete ne Spanje. Nga ana tjetër, rezultati 1-1 ne Mestaja i dha mundësinë Luis Enrike te thyeje me një me shume rekordin e Pep Guardioles te vendosur ne sezonin 2010-11 me 28 rezultate pozitive rresht. Ndërkohe sot ne platformën Tring ne oren 20-30 do te transmetohet drejtpërdrejt dhe ekskluzivisht sfida e dyte gjysmëfinale mes Celta Vigo dhe Sevilja. Takimi i pare është mbyllur ne favor te andaluzeve me rezultatin e thelle 4-0.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *