Barcelona ju rikthye edhe njëherë diferencës prej 8 pikesh ne krye te renditjes se përgjithshme, pas shpartallimit qe i beri Rajo Vajekanos ne sfidën e vlefshme per javën e 27 te kampionatit spanjoll. Një skuadër qe shkon drejt legjendës ne fitoren e 10 resht ne kampionat, 35 ndeshje pa humbur, me mire se ata ne keto shifra Juventus, Notingem Forest dhe Milan.
Rezistenca e vendasve zgjati vetëm 22 minuta kur te tradhtuar nga portierë i tyre pësuan golin e pare i realizuar nga Rakitic. Nje minute me vone, Lionel Mesi dyfishoi shifrat. Ne minutën e 27 gjerat u vështirësuan edhe me shume per Rajo Vajekano qe mbeti me nje lojtar me pak pas daljes me te kuqe te Llorente. Me fillimin e pjesës se dyte, Mesi shënoi golin e trete, ndërsa vendasit ngushtuan diferencen me manucho kater minuta me vone, ne te 57-ën. Por takimi pati edhe nje rekord negative për ekipin e Luis Enrique. Ne minutën e 67 te zotet e shtëpisë u ndëshkuan me nje tjetër te kuqe pas nje ndërhyrje ne zone te Iturra por Luis Suarez nuk u tregua i sakte nga pika e bardhe. Me kete penallti te humbur Barcelona u be skuadra e pare qe ka humbur me shume penallti ne nje sezon te vetem, plot 7 te tille. Ishte dhe i vetmi zhgënjim i mbrëmjes per skuadrën katalanase qe deri ne fundin e kësaj përpalljeje do te shënonte edhe dy gola te tjere fale Lionel Mesit dhe Arda Duran.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *