Pas kater oresh mbledhje , bordi ekzekutiv  I Barcelones ka marre me ne fund vendimin I cili qarkullonte prej kohesh . tashme eshte zyrtare ; Ernesto Valverde nuk do te jete me trajneri I katalanasve dhe ne vend te tij eshte afruar ish tekniku I Betis Quique Setien I cili momentalish ishte pa skuader . Nje hezitim I gjate jo vetem per emrin por edhe per ate se Barcelona nuk shkarkonte ne mes sezoni asnje trajner prej 17 vjetesh . ishte 26 janari I vitit 2003 kur shkarkohej Luis van Gal .

Valverde kishte nje kontrate deri ne qershorin e vititi te ardhshem me opsion edhe per nje tjeter . Ai largohet psa dy vjetesh e gjysem te katalanasit duke rrembyer 4 nga 9 trofete ne turnete net e cilen ishte trajneri I Barces , dy kampionate , nje kupe mbreti dhe nje superkupe te Spanjes . gjithcka filloi me permbysjet ne ligen e kampioneve si me Romen ne 2018-en ashtu dhe me Liverpul vitin e kaluar .

Dy permbysje qe e cuan Barcelonen drejt nje deti dyshimesh psikologjike ndersa frika e madhe erdhi furishem pikerisht ne gjysemfinalen e superkupes se Spanjes disa dite me pare ku pasi kishte dominuar per 80 minuta humbi me permbysje 2-3 me Atletikon . Drejtuesit u munduan te ofrojne ne skuader legjenden Xavi apo emra si Ronald kuman e Roberto Martinez por ne te gjitha rastet hasen ne deren e mbyllur.

Ne fund pasi u permenden edhe disa emra te tjere si Pocetino, Gabi Milito, Max Allegri apo Garcia Pimiento , vemendja u perqendrua te Quique Setien nje adhurues I lojes e taktikes se Johan Cruiff dhe profili me I afert me idete e lojes shume te dashur per publikun e Camp Nou . 61 vjecari deri vitin e kaluar ishte trajner IRreal Betis ndersa ka drejtuar me pare skuadra jo te nje niveli te larte si Lugo Logrones, Las Palmas apo Racing Santander

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *