Barazim pa gola ne San Siro ne te ashtuquajturën “miqësorja e madhe” mes dy rivaleve Italia dhe Gjermania. Edhe pse shume pak emocione, një pjese e pare me e mire per gjermanet, me vendasit te vëmendshëm ne mbrojtje. Ne pjesën e dyte me kërkuese kombëtarja e teknikut Ventura, duke ushtruar shume presion. Immobile pati një shans te arte përpara se 8 minuta nga fundi beloti te prekte shtyllën. Per Gjermaninë ne kete pjese nje goli i anuluar per Voland ne pozicion jashtë loje. Barazim 2-2, por spektakël ne Uemblli ne një tjetër miqësore te madhe mes Anglisë dhe Spanjës me 6 minutat e fundit makth per “Tre Luanët”. Prezantim fantastik per gati 90 minuta per skuadrën e Gareth Sauthgate, por qe ne fund pagoi përgjumjen ne prapavije te lojtareve te saj. Takimi u zhbllokua qe ne minute e 9 kur Llalana ktheu ne gol nje penallti te mare nga Vardi pas nje faulli te Reines. Ishte pikërisht sulmuesi i Leicester qe ne minute e 48 dyfishoi rezultatin per anglezet. Atëherë kur dukej gjithçka e përfunduar ne minute e 89 Yago Aspas ne një kundërsulm rihapi lojën. Ne minute e 6 te shtesës Isco surprizoi te pranishmit ne Uembli kur mposhti Heaton duke barazuar shifrat. Ne takimet e tjera France – Bregu i Fildishte 0-0, me nenkampionet e Evropës qe konfirmojnë formën e dobët ne te cilën ndodhen. Ne Belfast, Kroacia shkëlqeu duke shpartalluar vendasit e Irlandës se Veriut 3-0.