Uellsi është skuadra e fundit europiani që siguroi një bilete për në Ku[pën e Botës në futboll.

Në duelin e fundit të fazës play off, britaniket mundën 1 me 0 Ukrainën në një ndeshje mjaft të forte e luajtur në Kardif.

Mbështetja e tifozeve ishte një element I vyer për uellsin, por kjo në pjesën dërrmuese të ndeshjes nuk mjaftoi pasi Ukraina luajti më mirë.

Miqtë krijuan raste për shënim por nuk arritën dot të ishin të saktë para porte me Jarmolenkon dhe Malinovskin.

Jo vetëm kaq, por “dragonjtë” ishin me fat në minutën e 34 kur një foditje dënimi e garet bejl u devijua në rrjete nga jarmolenko.

Pavarësisht përpjekjeve të mëdha dhe të tjera rasteve për shënim, ukraina nuk e barazoi dot rezultatin, duke dështuar të përmbushe një objektiv të madh për ti dhënë popullit të vet sadopak gëzim në ditë shumë të vështirë.

Ndërsa uellsi u rilkthyer në botëror pas plot 64 vitesh.

Në botërorin e Katarit, kombëtarja e Uellsitt do të pozicionohet në grupin B, dhe do të ketë një derbi të madh ndaj Anglisë dhe përballet e tjera ndaj SHBA dhe Iranit,.

Leave a Reply

Your email address will not be published.