Ka shënuar nje gol dhe ka përgatitur nje tjetër Elis Bakaj ne ndeshjen e tij te katërt ne kampionatin kroat me skuadrën e RNK Split. Gjithsesi nuk ka qene nje takim optimal per skuadrën qe edhe pse kryesonte 2-0 nuk ka arritur te marre tre piket pasi miqtë e Cibalias kane barazuar. Ne fushe per 90 minuta ka qene edhe mbrojtësi Amir Rrahmani. Elis Bakaj gjen golin e pare ne kampionatin kroat te futbollit ne ndeshjen e tij te katërt me skuadrën e re RNK Split. Ne takimin kundër Cibalias i vlefshëm per javën e peste te kampionatit kroat te futbollit, skuadra e Splitit ishte favorite dhe ashtu e nisi takimin edhe per merite te Elis Bakajt. Nga minuta e pare ne fushe se bashku me Amir Rrahmanin ne mbrojtje Bakaj ishte protagonist absolut i ndeshjes per skuadrën e tij. E ka nisur ne minutën e katërt, kur me nje rrofeshate brenda zonës dha sinjalin e pare ne portën e miqve. Ne minutën e 17 ka stopuar me gjoks nje top jashtë zones se rreptësisë dhe ka goditur fluturimthi, duke e detyruar portierin mik te grushtoje topin jashtë vijës fundore. Per te ardhur te minuta e 31 kur ka bere ate qe di te beje me mire. Te ekzekutoje goditje dënimi. Dhe topi i harkuar bukur nuk është prekur nga askush dhe ka përfunduar ne rrjetën e miqve, edhe per shkak te daljes se gabuar te portierit, 1-0 për Splitin. Ne përsëritje duket qarte se askush nuk e ka prekur topin e goditur nga Bakaj.
Cibalia përpiqet te reagoje, por është edhe e pafat per shkak se ndalet dhe nga shtylla. Përfitojnë serish vendasit qe 6 minuta pas golit te pare fitojnë nje top ne mesin e fushës, Bakaj serish protagonist teksa nis ne kundërsulm Jurendic i cili nuk gabon përballe portes se miqve, 2-0 ne minutën e 37. Ne pjesen e dyte Spliti duhej ti kishte mbyllur llogarite nëse Bakaj ne minutën e 58, por dhe te tjerët do te kishin qene me te vëmendshëm përpara portes se Cibalias. Por nuk e kane bere dhe ne minutën e 66 kane pesuar nje gol me ane te Vitaic pas nje goditjeje denimi te ekzekutuar ne mënyre perfekte. Ka ardhur edhe me keq per Splitin qe ne minutën e 88 pëson golin e dyte ose me sakte e shënon vete ne portën e tij Fustar pas nje goditjeje te Vitaic. Vetëm 2-2 është shume pak per Splitin qe ka ne 5 ndeshje tre barazime dhe dy humbje gjithsesi nje ndeshje e mire per Bakaj me nje gol te shënuar dhe nje te përgatitur ne 73 minuta te luajtura. Rrahmani ka luajtur per 90 minuta ndërsa i riu Deliu i transferuar nga Besa e Kavajës nuk është aktivizuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *