Teuta u eliminua nga Uefa Europa League, pasi u mund thelle edhe ne sfidën e kthimit 5 me 0 nga Kairat Almati ne Kazakistan, pasi ishte mposhtur edhe Niko Dovana 0 me 1 ne sfidën e pare. Megjithatë, me shume sesa kjo disfate e rende, një tjeter lajm i publikuar ne mediat austriake, shqetëson jo pak klubin durrsak. Per policinë austriake, Teuta është e dyshuar për trukim ndeshjesh gjate ndeshjeve përgatitore qe ka zhvilluar ne ketë vend përpara sfidave ne Uefa Europa League. Konkretisht durrsaket luajtën ne këto sfida përgatitore kundër Ridit ku u munden 1 me 0 dhe me pas pësuan disfate te rende 7 me 2 nga Austria e Vjenës. Pas ketyre dy takimeve, mediat austriake bëjnë te ditur se ne hotelin e Teutës ne Majer Hofen kane ardhur hetuesit e policisë kriminale austriake qe kane kryer kontrolle te imtesishme dhe kane marre ne pyetje me urdhër te prokurores se Salzburgut, lojtaret, trajnerët dhe funksionaret e klubit. Ata kane sekuestruar telefonat celulare dhe dokumente te shkruara te cilët mund te jepnin te dhëna per kontakte te mundshme me mafiet e basteve. Per momentin te dhënat po hetohen nga njësia per luftën kundër krimit te organizuar qe drejtohet nga Franc zhvarcer Baher. Kriminalisti me shume përvoje ka deklaruar per mediat austriake se nuk po hetohen ekipet austriake Rid dhe Austria e Vjenës, por vetëm ekipi shqiptar,Teuta qe luajti miqësore me to. Alarmin per trukim te mundshëm te miqësoreve te durrsakeve e kishte dhëne Observatory zviceran SportRadar pas ndeshjes se pare me Ridin, sepse kishte vene re lëvizje shumash te mëdha per kete ndeshje dhe me pas u mbajt nen vëzhgim edhe ndeshja tjetër kundër Austrisë se Vjenës. Te dyshuarit po hetohen ne gjendje te lire, ajo qe ben përshtypje eshte se edhe ne takimin e fundit te Europa League kundër Kairat Almatit ku u mund 5 me 0, Teuta është vene ne qendër te akuzave nga kompania Federbet qe dyshon për trukim rezultati.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *