Pas 8 ndeshjeve i pamposhtur ne te gjitha kompeticionet, Bayerni i Karlo Ancelotit u detyrua te dilte i humbur ne super përballjen e javës se dyte te Uefa Champions League. Ne Vicente Calderon edhe njëherë fitimtar Diego Simeone me Atletikon qe fitoi 1-0, duke marre i vetëm kryesimin e grupit D me 6 pike te plota. Goli i vetëm per spanjollet u shënua ne minutën e 35 nga Karasko, ndërkohe qe te zotet e shtëpisë patën edhe nje mundësi per dyfishim rezultati, por Grizman dështoi nga pika e bardhe e penalltisë 6 minuta ng fundi. Takimi tjeter i këtij grupi mes Rostov dhe Psv Eindhoven u mbyll ne barazim 2-2. Një tjetër skuadër qe njihte vetëm rezultate pozitive ne kete fillim sezoni ishte Manchester City i Pep Guardioles. Por te ashtuquajturit qytetaret nuk shkuan me shume se barazimi 3-3 ne Gllazgou ndaj Celltik, duke zbritur ne vend te dyte ne grupin C. Tre here ne avantazh skocezet, por pa arritur te merrnin tre piket përpara publikut te tyre te zjarrte. Kryesimin e këtij grupi e mori Barcelona qe arriti nje tjetër fitore kete here ne Monchengladbah kundër Borusias 2-1, sfide e transmetuar drejtpërdrejt ne Vizion Plus. Gjermanet gjeten te paret rrjetën me Torgen Hazard përpara se katalanasit te shënonin dy here ne pjesën e dyte me Arda Turan dhe Gepard Pike. Derbi i vëllezërve Xhaka mes Granitit dhe Taulantit përfundoi me fitoren e te parit. Arsenal mundi Bazel 2-0 ne Emiretes fale dopietes se Teo Uolkot, duke mbajtur vendin e pare ne grupin A se bashku me Paris Sg. Këta te fundit arritën te fitonin me përmbysje ne Bullgari 1-3 kundër Ludogorec. Vazhdon performanca e mire e Napolit qe arriti fitoren e dyte ketë here, duke i dhëne edhe nje leksion Benfikes me rezultatin 4-2. Protagoniste per italianet Hamshik Mertens dopiete dhe Milik, nje fitore qe i mban ne vend te pare italianet ne grupin B me 6 pike te plota. Ne sfidën tjetër Beshiktash nuk arriti te rrëmbente fitoren e pare teksa u barazua ne shtëpi 1-1 me Dinamon e Kievit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *