Atletico surprizohet nga Alaves

Real i Madridit e nis me këmbë te mbare edicionin 2016 -2017 duke ju përgjigjur ne mënyrën me te mire Barcelonës. Ne San Sebastian, skuadra e Zinedin Zidan shpartalloi vendasit e Real Sociedad me rezultatin e thelle 3-0. Miqtë arritën te zhbllokonin shifrat pas vetëm 72 sekondash fale Gareth Bale. Reagimi i vendasve ishte i vaket dhe ne minutën e 40 erdhi nje tjetër gol per miqtë i vulosur këtë here nga Asensio. Edhe ne pjesën e dyte te zotet e shtëpisë, nuk kishin forcën per te reaguar, ndërsa ne minutën e 4 te shtesës, lojtari me i mire i mbrëmjes uellsiani Bale, vulosi shifrat 3-0. Emocione te shumta ne nje finale dramatike ne Vicente Calderon ku Atletiko e Madridit u bllokua me rezultatin 1-1 nga Deportivo Alaves qe kthehej ne La Liga, pas një mungese 10-vjeçare. Per te gjetur rrjetën te dy skuadrat ju desh te prisnin për me shume se 90 minuta. Te ashtuquajturve “El Colchoneros” u duk se u buzëqeshi fati kur ne minutën e 93 gjyqtari kryesor akordoi nje penallti, te cilën e ktheu ne gol Kevin Gamiero. Por dy minuta me vone, ne te 95-en basket surprizuan, duke gjetur barazimin me Garcia fale një pasimi te Alexis.

Paris SG, një tjetër fitore në “Ligue 1”

Zlatan Ibrahimoviç është larguar, por kjo nuk do te thotë qe Paris SG te mos gjeje ne vazhdimësi rrjetat kundërshtare. Ne javen e dyte te League 1, kampionet ne fuqi te Francës arritën fitoren e dyte radhazi, duke mundur kete here Metz 3-0. Gjithsesi per te gjetur rrugën e fitores vendasve ju deshën 45 minutat e dyta, pas te pares e mbyllur me rrjeta te paprekura. Ne minutën e 52, braziliani Lucas Mura zhbllokoi rezultatin per t’i hapur rrugën edhe dy golave te tjera qe mbajtën firmat e Kurzawa dhe italianit Verrati.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *