Plot 15 gola ne dy ndeshje kjo eshte ajo cfare prodhuan dy takimet e skuadrave te Madridit Atletiko dhe Real ne ndeshjet e vlefshme per javën e 8 te kampionatit spanjoll. Ne ditëlindjen e 50 dhe te fundit te stadiumit “Vicente Kalderon”, Atletiko shkatërroi Granadan 7-1 përpara gati 49 mije shikuesve dhe rimori vendin e pare me 18 pike. Megjithëse miqtë kaluan te paret ne avantazh me ane te Isak Kuences, ishte belgu Janik Ferreira Karrasko qe me një triplete te pastër përmbysi gjithçka. Me pas edhe 4 gola te tjerë nga argjentinasi Gaitan dy here dhe Tiago e Korrea nga nje here kane vene vulën ne kete ndeshje qe dhuroi 8 gola. Nje gol me pak pati sfida e Realit te Madridit ne Andaluzi ndaj Real Betis. Qe ne minutën 4 Varane çel serine e golave qe brenda pjesës se pare shkojnë ne 4. Me pas Benzema, Marcelo dhe Isko do te cojne Realin ne pushim me nje avantazh komfortabel. Ne pjesën e dyte Cejudo shënon golin e vetëm per vendasit, ndërsa Isco dhe Kristiano Ronaldo mbyllin llogarite, duke e ngjitur Realin ne vendin e dyte me pike te barabarta me Ateltikon.

Ne Itali Juventusi nuk ka rivale me dhe nis shkëputjen nga dyshja Roma Napoli. Ne sfidën me Udinezen ne Torino mjafton Dibala qe megjithe disavantazhin ka përmbysur gjithçka dhe i ka dhëne tre pike skuadrës se tij. Ne fillim Jakub Jankto kaloi miqtë ne avantazh, por Dibala brenda pjesës se pare ne limitet e saj nxjerr nga repertori nje goditje dënimi perfekte dhe barazon gjithçka. Ne pjesën e dyte serish argjentinasi ketë here nga pika e bardhe dhe Juventusi ka 21 pike pas 8 javësh 5 me shume se Roma e vendit te dyte. Nje barazim1-1 per Peskaren e Memushajt dhe Manajt ndaj Sampdorias me autor Kampanjaron. Fillimisht nje autogol dhe me pas goli i barazimit i realizuar nga italoargjentinasi. Peskara ka shpërdoruar edhe nje penallti ne pjesën e dyte, ndërsa Manaj vazhdon te jete i dëmtuar ndërsa Memushaj ka ngrohur stolin ne ketë takim. Ne Angli West Hem ka fituar derbin e vogël te Londrës ne Selhurst Park kundër Kristal Palace. Ka mjaftuar nje gol i Manuel Lanzinit ne pjesën e pare per ti dhëne tre pike te çmuara skuadrës se Slaven Bilic. Per t’u theksuar nje penallti e humbur nga vendasit me ane te Benteke ne minutën e 45 te pjesës se pare.

Ne France, Paris Sen Zhermen ngjitet ne vendin e dyte duke përfituar nga humbja e Monako te premten. Ne transferten e Nanci kryeqytetasit kaluan shpejt ne nje avantazh te dyfishte me ane te Lukas Moures dhe Edinson Kavanit ne minutat 13 dhe 18. Ne pjesën e dyte vendasit munden te shkurtojnë disavantazhin me Alou DIarra por vetëm kaq, PSG ngjitet ne kuotën e 19 pikëve ne vendin e dyte me 4 pike me pak se Nisa e vendit te pare.

Ne Gjermani Verder Bremeni i prish provën gjernerale ne prag te ndeshjeve te champions ne mesjave Bajer Leverkusenit dhe del nga kriza e rezultateve. Ne stadiumin Veser vendasit kaluan te paret ne avantazh me Junuzovic ne minutën e 13. Por Hakan Calhanoglu barazon me koke pak minuta me vone. Ndërsa ne pjesën e dyte golin e fitores e shënon Osman Maneh dhe piket qëndrojnë ne Bremen.