Portieri i kombëtares Shqiptare Etrit Berisha ndal me Atalanten ne nje barazim 1-1 Milanin dhe per here te pare pas 26 vjetesh skuadra nga Bergamo kthehet ne Kupat e Europes. Sipas pritshmërive ndeshja eshte dominuar nga surpriza e ketij viti e Serise A ne Itali dhe Konti ka kaluar skuadrën e tij ne avantazh ne fund te pjeses se pare pas nje pasigurie te Donarumes.

 

Deri ne fund te ndeshjes shifrat nuk ndryshojnë me disa momente te mira per Berishen qe tregohet vendimtar, por Delufe ne te 88 do te barazoje. Megjithe golin ne Bergamo eshte feste sepse ndjekesi me I afert pikerisht Milani nuk arrin t’i kape dot me dy ndeshje te mbetura per tu luajtur. Por Milani mund te kapet nga Fiorentina qe duke fituar kunder Lacios 3-2 ne Firence afrohet ne nje pike larg ne renditje nga Milani.

 

Dhe ne rast parakalimi atëherë shkon edhe skuadra Viola ne Uefa Europa League per shkak se Lacio do te marre nje vend si finalist e Kupes se Italise. Ne perballjen direkte te paret ne avantazh kaluan miqte ndersa nisi pjesa e dyte me Keita. Por Brenda 9 minutave nga e 67 deri ne te 76 Fiorentina do te përmbyse gjithçka.

 

Fillimisht me Babakar, me pas Kalinic dhe nje autogol i Lombardit do t’i çojnë shifrat ne 3-1 per vendasit. Nje gol i Murgia vlen vetem per statistike sepse mbyllet 3-2. Skuadra nga Firence ka 59 pike nje me pak se Milani i vendit te 6.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *