Pas shpartallimit ne Champions, Arsenal mundi me rezultatin e thelle 5-0 Linkoln City, duke prere nje bilete per ne gjysmëfinalen e Fa Cup. Gjithsesi përballë miqve qe kishte arritur nje sukses te jashtëzakonshëm si skuadra e pare amatore ne 100 vjet qe prekte çerekfinale, topçinjtë vuajtën mjaft ne pjesën e pare, duke gjetur golin e pare vetëm ne fund me te Uolkot.

Por me fillimin e pjesës se dyte, londinezet dyfishuan rezultatin me Giroud, i pasur 5 minuta me vone ne te 58-en me autogolin e Waterfall. Alexis Sancezh shënoi golin e katërt ne minutën e 72, ndërsa Ramsey tre minuta me vone, sigloi shifrat 5-0. Nje fitore qe rikthen disi qetësinë ne klubin e Arsenalit edhe pse vazhdojnë protestat e tifozëve per largimin e teknikut francez Arsen Venger.