Arsenal e nisi me një fitore te vështirë, por te bukur, kampionatin anglez. Ne sfidën hapëse të Premier League për këtë edicion, topçinjve munden me përmbysje 4 me 3, Leciester. Ende pa kaluar 2 minuta lojë, ishte blerja e re e verës. Lakazete, i cili kaloi të zotët e shtëpisë në avantazh. Por avantazhi i Arsenal nuk zgjati shumë pasi “dhelprat” barazuan shifrat me anë të Okazakit. Miqtë luajnë shumë mirë dhe në minutën e 29 del në skene Xhemi Vardi, i cili kalon skuadrën e Leictester në avantazh.

 

Topçinjte nuk pajtohen me këtë rezultat dhe ne fund të pjesës së parë barazojnë shifrat me anë të Dani Wallbeck. Pjesa e dytë ishte po kaq e bukur dhe intensive. Vardi bëhet makthi i vendasve, duke shënuar golin e dytë personal dhe duke kaluar skuadrën në avantazh në minutën e 56, pas një pasimi të Mahrez, por skuadra e Venger atëherë kur u duk se do të dorëzohej bën kthesën e madhe. Xhaka ndër më të mirë në fushe jep një asist për Ramsey, i cili barazon shifrat ne 3 me 3. Kalojnë vetëm 2 minuta dhe Arsenal kompleton përmbysjen e jashtëzakonshme falë francezit Olivier Giroud duke çuar ne ekstaze tifozët me Emirates.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *