Barazim ne derbin e veriut te Londrës mes Arsenal dhe Chelsea, ndeshje e vlefshme per javën e 22 te Premier League Angleze. 2-2 ne Emirates ne nje ndeshje spektalore ku topçinjtë arritën te fitonin nje pike ne minutat shtese. Një pjese e pare e mbyllur me rrjeta te paprekura edhe pse skuadra e Venger tentoi disa here me Ozil Sanchez e Lakazet.

 

Ne te dytën me mire blutë me Moraten protagonist. Rezultati u zhbllokua ne minutën e 62 me Uilshaier qe kaloi ne avantazh te zotet e shtëpisë. I menjëhershëm reagimi i Chelsea 4 minuta me vone qe gjeti barazimin me Hazard nga pika e bardhe e penalltisë. 6 minuta nga fundi skuadra e Antonio Konte ne avantazh pas nje goli fantastik te Markos Alonso. Por ndeshja nuk kishte përfunduar, pasi ne minutën e dyte te shtesës, Belerin ktheu gjithçka ne baraspeshe.

 

Nje minute me vone mes emocioneve te mëdha, Chelsea mund te kishte fituar sfidën nëse Morata përballe Cheh do te ishte me i vëmendshëm apo gjuajtja e Zapakostes nuk do te përfundonte ne traverse.

 

Juventus është ekipi i katërt dhe i fundit qe pret nje bilete per ne gjysmëfinalet e kupës se Italisë. Ne çerekfinalet përballe publikut te saj zonja e vjetër mundi ne derbi Torinon me rezultat 2-0. Te zotet e shtëpisë shenuan nga nje gol per çdo pjese.

 

Fillimisht ishte Duglas Costa i cili zhbllokoi shifrat ne minutën e 15. Torino reagoi me Niang, por ne pjesën e dyte vendasit mbyllen gjithçka me golin e Manxhukic, i rregullt me ndihmën e teknologjisë Var. Ne gjysmëfinale Juventus do te përballet me Atalanten.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *