Roja bregdetare italiane shpëtoi dy shqiptare qe kërkuan ndihme, pasi skafi me te cilin udhëtonin pësoi avari ne mes te detit. Megjithatë, pak pas mbërritjes ne breg, njeri prej tyre u arrestua, pasi rezultonte i shpallur ne kërkim nga drejtësia italiane për vjedhje. Shqiptaret u shpëtuan ne zonen e Puljas, pasi dhanë alarmin me telefon, kur motori pësoi avari. Dy anije tërhoqën skafin deri ne portin e Otrantos. Shqiptaret ishin ne gjendje te mire shëndetësore dhe deklaruan se ishin nisur nga brigjet shqiptare gjate ditës se djeshme dhe kishin mbetur ne det 4 milje larg brigjeve italiane. Mbetet për t’u sqaruar se ç’qellim kishte udhëtimi i dy shqiptareve, pasi kanali i Otrantos është nje nga rrugët, qe përdoret nga grupet kriminale për trafiqet e paligjshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published.