Është arrestuar pas 30 vitesh arrati një ish-anëtare e një grupi militant të shpërbërë të lidhur me grabitje dhe tentativë për vrasje është arrestuar në Gjermani pas më shumë se 30 vitesh në arrati.

Mediat raportojnë se Daniela Klette, 65 vjeç, nuk bëri rezistencë pasi u ndalua në një apartament në Berlin të hënën në mbrëmje, tha Friedo de Vries, kreu i departamentit të hetimit penal në Saksoninë e Ulët.

Klette u gjet vetëm dhe policia sekuestroi gjithashtu një pistoletë, dy karikatorë dhe fishekë në një bllok apartamentesh në lagjen “Kreuzberg” të kryeqytetit. De Vries tha gjithashtu se kishte pasur një arrestim të dytë në Berlin, por identiteti i personit nuk ishte konfirmuar ende. Klette më vonë u dërgua me helikopter në një burg në qytetin verior gjerman të Bremenit.

Ajo ishte një anëtare e fraksionit të krahut të majtë të Ushtrisë së Kuqe (RAF), fushata e dhunshme e të cilit kundër asaj që thoshte se ishte imperializmi amerikan dhe shtypja kapitaliste e punëtorëve, la 34 njerëz të vdekur dhe qindra të tjerë të plagosur.

Policia e ka ndjekur për vite me radhë, së bashku me ish-kolegët e saj, Ernst-Volker Staub dhe Burkhard Garweg, të cilët u futën të gjithë në listën e Europolit për më të kërkuarit në Evropë në vitin 2020. Autoritetet shtuan përpjekjet e tyre për të arrestuar të arratisurit pasi morën një informacion nga publiku në nëntor.

Kjo çoi në një apel në një shfaqje të njohur kriminale televizive dy javë më parë, e cila solli 250 këshilla të tjera për të cilat policia po punon ende. Treshja kanë qenë të lidhura me të paktën 12 grabitje në Gjermaninë veriore midis viteve 1999 dhe 2016 dhe kërkohen gjithashtu për tentativë vrasje. Grabitjet e tyre të supozuara u kryen për të mbledhur fonde dhe jo për motive politike, besojnë autoritetet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *