Pas protestave në Rusi për lirimin e liderit opozitar dhe kritikut të Putin, Aleksei Navalny, më shumë se 3 mijë rusë janë ndaluar nga autoritetet.

Navalny është burgosur fundjavën e kaluar, teksa arriti në Moskë nga Gjermania, ku mori trajtim në spital pas helmimit me agjentin nervor, Novichok.

Ende nuk është bërë e qartë se çfarë efekti do të kenë protestat e 23 janarit për qeverinë e presidentit rus, Vladimir Putin, i cili vazhdon të ketë mbështetje nga populli.

Pothuajse gjysma e ndalimeve është kryer në Moskë, duke përfshirë gruan e Navalnyt, Yulia, dhe njërën prej aleateve të tij më të afërta, Lybov Sobol, e cili është tërhequr zvarrë nga policia, teksa ka qenë duke folur me gazetarët.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *