Subscribe

Thuajse tre muaj nga sulmet me bomba ne Bruksel, terroristet kishin planifikuar te kryenin nje tjetër masakër ne Belgjike, por policia reagoi ne kohe duke e shmangur ate. Nje operacion kunder terrorizmit i shtrire ne kryeqytet dhe zona te tjera te vendit, çoi ne arrestimin e 12 personave. Gjate oreve te nates u kryen kontrolle ne dhjetëra apartamente dhe mbi 150 garazhe. 40 persona u moren ne pyetje, 12 prej te cileve u prangosen. Sipas televizionit publik VTM, sulmi do te kryhej kete te shtune gjate kohes qe zhvillohej ndeshja Belgjike-Irlande, ne zonat ku grumbullohen tifozet per te ndjekur takimet ne ekrane te medhenj, por edhe ne vende te tjera te populluara, qendra tregtare dhe stacione. Operacioni blic u krye pas pergjimit te nje bisede telefonike ku flitej per nje sulm terrorist c’ka e beri ndërhyrjen te nevojshme. Bastisjet dhe arrestimet u konfirmuan nga zyra e prokurorit te Belgjikes. Gjate kontrolleve nuk u shenuan incidente, por policia nuk gjeti arme, apo eksploziv. Lagjja famëkeqe e Molenbekut, ku jane kryer edhe me pare arrestime te personave per lidhje me xhihadistet, ishte nje nga zonat e kontrolluara. Kryeministri belg Charles Michel pas nje takimi te keshillit te sigurisë tha se masat do te shtohen gjate eventeve publike. Ditet e fundit ka pasur paralajmërime per sulme te mundshme terroriste. Policia belge siguroi informacionin se nje grup militantësh te shtetit islamik jane nisur nga Siria drejt Europes dhe kane planifikuar sulme ne Belgjike e France.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *