Armëpushimi i arritur mes palëve ne Siri po rrezikohet dhe i dërguari i OKB ne kete vend, Staffan de Mistura u ka bere apel SHBA dhe Rusise ta shpëtojnë ate. Vetem gjate ditëve te fundit nga sulmet e forcave te sigurisë ndaj nje spitali dhe nje zone te banuar ne Alepo jane shënuar 20 viktima ne radhët e civileve, mes te cileve edhe femije. Apeli erdhi pas raportimit ne Këshillin e Sigurimit. Trupat qeveritare te mbështetura nga forcat ajrore ruse po zhvillojnë nje ofensive te madhe kryesisht ne Alepo, por as rebelet nuk i kane ndalur sulmet. Përshkallëzimi i situatës kërcënon te prishe bisedimet per paqen qe rinisen muajin e kaluar. Sipas ndërmjetësit te Kombeve te Bashkuara, përgjatë 48 oreve te fundit mesatarisht është vrare nje sirian çdo 25 minuta dhe nje tjeter eshte plagosur çdo 13 minuta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *