Armando Sadiku ishte i vetmi futbollist i kombëtares shqiptare, i cili la shenje ne kupën e vogël te europes ne ndeshjen e pare te fazës ne grupe, ndërsa vazhdon te tregoje formën ne te cilën ndodhet. Ne El Madrigal Villareal mundi Zyrih 2-1, ndërsa sulmuesi kuqezi shënoi golin e vetëm per miqtë. Ne minuan e 2 Sadiku ne nje gjuajtje te forte nga distanca arriti te çonte topin ne rrjete, duke mposhtur portierin kundërshtar. Per elbasanasin goli i peste ketë sezon me fanellën e Cyrihut nga te cilat 4 i ka shënuar ne kampionat, ne kategorinë e dyte ne Challenge League. Gjithsesi zviceranet nuk arritën te administronin rezultatin, ndërsa pësuan dy gola te firmosura nga Pato dhe Xhovani Dos Santos qe ne pjesën e pare. Per Cyrihun per 90 minuta luajti edhe futbollisti tjetër i kombëtares Burim Kukeli. Nje paraqitje mjaft te mire beri edhe Ergys Kace i dhëne ne formën e borxhit nga Paok te Viktoria Plsen. Kaçe luajti per 90 minuta ne barazimin qe skuadra e tij arriti 1-1 kundër romes. Ne kete mbrëmje te pare kupa e vogël e kontinentit plake, Europa League duket se nuk i ka interesuar shume skuadrave te ashtuquajtura te medha te cilat me mendjen ne kampionatet respektive kane pësuar kështu humbje zhgënjyese. Inter u mund ne shtëpi 0-2 nga Hapoel Beer Sheva. Golat për izraelitet u shënuan ne pjesën e dyte nga Vitor dhe Buzaglo. Manchester United i Hoze Murinjo u mund ne Roterdam nga Fejenord me nje gol ne minutën e 79 nga Vilhena. Rezultat surprize arriti edhe Sausolo qe shpartalloi atletik Bilbao 3-0 fale rrjetave te Lirola Defrel dhe Politano.