Subscribe

Priteshin lajme te mira, por ne fakt 12 korriku rezultoi nje zhgenjim i madh per Skenderbeun.

Gjykata e Arbitrazhit Sportiv ka vendosur te leje ne fuqi vendimin e marre nga dy organet e Uefa, Komisioni i Etikes dhe Komisionii Apelit ne 29 mars dhe 26 prill ne 2018 per denimin e klubit korcar me 10 vite perjashtim nga kompeticionet europiane per akuzen e fiksimit te rezultateve.

Po keshtu mbetet ne fuqi denimi shtese edhe me nje gjobe 1 milion euro kundrejt “Ujqerve te debores”.

Drejtuesit e Skenderbeut e derguan ceshtjen ne Arbitrazhin e Lozanes duke kerkuar pezullimin e ketij denimi, mirepo trupa e gjyqtareve nuk eshte bindur nga provat e ofruara nga studio ligjore e klubit shqiptar ndonese pati shume spekulime ne muajin qershor se CAS do te vendoste pro Skenderbeut, madje duke e demshperblyer me miliona euro.

Gjykata e Arbitrazhit Sportin e konsideron te drejte dhe te justifikuar dhene nga organet e Uefa-s per klubin “Skenderbeu”.

Kjo eshte nje goditje e rende per korcaret te cilet dominuan futbollin shqiptar per vite e vite me radhe, duke realizuar edhe perfaqesime te shkelqyera ne Kupat e Europes.

Kalimi deri ne fazen play off te Champions League apo kualifikimi per ne fazen e grupeve te Europa League ishin deshmi e ndertimit te nje skuadre nder me te fortat e historise se futbollit shqiptar, e per kete arsye ky denim eshte nje zhgenjim i madh per drejtuesit dhe tifozet e Skenderbeut.

 

Vendimi i zbardhur i CAS-it:

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *