Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken ka udhëtuar drejt Turqisë për një vizitë zyrtare që ka për qëllim ofrimin e ndihmës për të përballuar pasojat e tërmetit katastrofik.

 

 

Sekretari amerikan pritet që të mbërrijë me helikopter në zonat e goditura më rëndë nga lëkundjet sizmike. Më pas të hënën do të ketë bisedime me homologun e tij turk Mevlut Çavusoglu si dhe presidentin Rexhep Taip Erdogan.

 

 

Një tjetër çështje që Blinken do të diskutojë me autoritetet turke do të jetë edhe aplikimi i Suedisë dhe Finlandës për tu bërë pjesë e Aleancës së Atlantikut të Veriut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *