Nje tjeter fitore per Anglinë, e cila duket se do te jete nje nga pretendentet serioze per fitimin e kampionatit europain ne France. Ne miqësoren e Uemblit, tre luanët arriten nje tjetër fitore ketë radhe ndaj nje kundërshtari te forte si Portugalia me rezultatin 1-0. Shume pak emocione ne pjesën e pare me vendasit, te cilët nuk shfrytëzuan mungesat e Kristiano Ronaldo dhe Pepe,  edhe pse me treshe sulmuese per t’u mare ne konsiderate si kane Vardy e Rooney. Fati i takimi u vendos ndoshta ne minutën e 35, kur gjyqtari kryesor i takimit la Portugalinë me nje lojtar me pak pas daljes me te kuqe te Bruno Alves per nje ndërhyrje ne stilin kunf fu ndaj Hari Kane. Te zotet e shtëpisë u munduan te merrnin iniciativën ne pjesën e dyte, por hasen ne rezistencën e kundërshtarit, i cili u mundua te mbyllte hapësirat ne prapavije. Atëherë kur mendohej se takimi do te mbyllej me rrjeta te paprekura ne minutën e 86 pas një krosimi te Sterling, ishte mbrojtësi Smalling, i cili kaloi ne avantazh Anglinë. Edhe pse nuk shkëlqeu, kjo fitore i shërben teknikut Hoxhson te punoje ne qetësi, kur ka mbetur edhe me pak se nje jave nga fillimi i europianit. Ne te kundërt, portugezet e kane shume te vështire per te interpretuar dhe vlerësuar kur mungojnë yjet e tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published.