Anglia është tashmë një siguri. Kjo është shprehja që mbizotëron në përgjithësi analizat e specialistëve dhe komentatoreve të njohur sportiv britanik dhe më gjere në lidhje me përformancen e skuadrës së Southgate në këtë botëror. Pas 28 vitesh Tre Luanet ia dolën të shkojnë në gjysmëmfinalet e kompeticionit më të madh të futbollit botëror, por oreksi vjen duke u shtuar dhe  anglezet kanë ndërmend ta cojnë deri në fund rrugëtimin e tyre rus. Ndryshe shprehja e tyre e famshme..” Futbolli po kthehet në shtëpi”…nuk do të kishte kuptim….

Ka një miks elementesh pse ky ekip mund të arrijë të bëjë realitet një objektiv të madh që mungon prej 5 dekadash, pra triumfi në botëror. E para ecuria e britanikeve ne eliminatore dhe tani ka qënë e qetë, pa rrezik dhe bindëse. Në grupe nuk rrezikuan aspak duke siguruar kualifikimin ne dy takimet e para megjithese me rivale modeste si Panamaja dhe Tunizia. Në takimin e trete kundër Belgjikes vërtet u mundën por me shumë duket se e kërkuan vetë disfatën që të eliminonin një përplasje me ekipe më të forta në krahun tjeter si Brazili dhe Franca. Në 1/8 vuajtën kundër Kolumbisë duke iu falur vetëm llotarive të penalltive, por është krejt normale që rruga drejt sukseseit të kete ulje dhe ngritje, nga të cilat vetëm mëson. Dhe anglezet realisht mësuan shpejt sepse ndaj Suedisë në cerekfinale treguan të gjithë potencialin  e të vërtete. Freskia e admirueshme e djemve të rinj anglez që kanë një nga skuadrat më moshe mesatare më të re të botërorit, mund të jetë një pengese për shkak të eksperiencës së paket, por mund të shërbëje edhe si element favorizues në aspektin fizik dhe të motivimit shpirtëror pë të cuar kupën më të madhe në botë në Bakingham Palas. Sauthgate ka ndërtuar një ekip solid dhe me shumë variacion sa i takon sidomos kraheve të mesfushës dhe sulmit ku ka një mori lojtarësh të gatshëm për të kontribuar si Lingard, Jang, Rashford, Stërling, Kane, Dele Ali, Vardi etj. Jemi shumë kurioz deri ku mund të shkojë kjo skuadër e cila sido të shkojë, me siguri do të ketë të adhme të madhe, me apo triumfin e Luzhnikit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.