17 vjet pas triumfit te fundit te Stefi Graf ne French Open gjermanet kane serish një kampion grand slemi. Ajo eshte Angelika Kerber 28 vjeç qe arriti te munde ne finale e Australian Open gjiganden amerikane Serena Uilliams jo vetëm favorite kryesore por edhe numri nje i renditjes botërore. Ne finale e Melburnit, Kerber fitoi me sete 6-4,humbi te dytin 3-6 dhe fitoi setin final 6-4. Ky ishte titulli I pare I madh per 28-vjeçaren, e cila arriti te ndale te paktën per momentin supremacine e tenistes me ngjyre qe ne rast fitoreje do te koleksiononte titullin e saj te 22 personal po aq sa ka edhe Stefi Graf. Pas fitores Kerber deklaroi se nje ëndërr ishte bere realitet per here te pare ajo shpallet kampione grand slemi dhe per kete falenderon ne radhe te pare familjen e me pas te gjithe ata qe e mbështeten. Edhe humbësja u tregua mjaft e hapur me fituesen duke e uruar per fitoren pasi e meritoi ate per mënyrën se si luftoi. Tashme Kerber ngjitet ne vendin e dyte te renditjes botërore dhe merr me vete edhe 2 milion dollare premio per titullin e fituar. Seti i pare u dominua nga Gjermania ndërsa Uilliams u rikthyer ne te dytin. Ndërsa ne setin e trete amerikania beri shume gabime dhe gjermania fitoi finalen e pare te madhe te karrierës se saj. Edhe vete nuk e kishte besuar se do te arrinte te bente sensacionin perfekt teksa kishte vene bast me komentatorin e Eurosport se ne rast fitoreje te dy do te hidheshin ne lumin Yarra te Melburnit,bast qe tashme duhet te mbahet. Finalja e meshkujve diskutohet te dielen ne mëngjes mes Serbit Novak Gjokoviç dhe britanikut Andi Marrej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *