Presidenti ukrainas Voldymyr Zelensky ka emëruar ish-futbollistin dhe trajnerin Andriy Shevchenko si këshilltarin e tij të pavarur.

Vendimi u bë i ditur me dekret presidencial, i cili u shfaq te martem në mbrëmje në faqen e internetit të presidencës ukrainase.

 

Në karrierën e tij Shevchenko luajti për Dynamo Kiev, Chelsea dhe Milan. 

 

Nga viti 2016 deri në vitin 2021 ai ishte trajner i kombëtares së vendit të tij dhe iu dha titulli Hero i Ukrainës. / Ansa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *