Ndonëse 26 vjecari që u ekzekutua mbrëmjen e të premtes në Përparim të Peqinit, Andi Zylyfi ishte djali i hallës së shtetasit Endrit Alibej I cili ishte një nga viktimat e vrasjes mafioze të 28 dhjetorit 2018 në Bradashesh të Elbasanit ku vec Endrit Alibej u ekzekutuan edhe Arben Dylgjeri dhe shtetasi turk Erdal Duranay.

Ende nuk ka të dhëna nëse ngjarja e djeshme ka lidhje me atentatin e një viti më parë, mirëpo duhet thene që Endrit Alibej ka qënë një person I perzjere me trafik drogë jashtë vendit. Ndërkohe dy objektivat e atentatit të së premtes në Përparim të Peqinit, Andi Zylyfi dhe Ardit Uruçi, 23 vjeç, janë persona pa precedente penal.

Madje viktima Andi Zylyfi kishte vetëm një ditë që ishte kthyer nga emigracioni. Ata u qëlluan me bresheri teksa ishin Brenda makinës tip “Golf” në rrugën nacionale Elbasan-Peqin.

Ndonëse të afërm e dërguan shpejt në spital, Andy Zylyfi nuk mbijetoi dot. Sakaq Ardit Uruci është në gjëndje të rëndë pasi ka marrë edhe ai një plumb në kokë. Policia mësohet se ka identifikuar mjetin e atentatoreve por nuk ka dhënë detajë të tjera.

 

 

Ne foto, viktimat e atentatit te 29 dhjetorit 2018

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *