Ambasadori i ri i Gjermanise neTtirane, Petert Zingraf ka dhene lajmin pozitiv se Berlini zyrtar eshte pro hapjes se negociatave per anetaresimin e Shqiperise ne BE.

Mbeshtetjen per Shqiperine diplomati gjerman e garantoi gjate nje takimi me kreun e parlamentit Gramoz Ruci.

 

  “Kancelarja Merkel ka deklaruar së fundi se ballkani perëndimor dhe Shqipëria kanë rëndësi strategjike për Gjermaninë dhe BE-në. Synimi i Gjermanisë është t’i thotë po çeljes së negociatave me Shqipërinë”, ka theksuar ambasadori Zingraf.

 

Nderkaq kryeministri Rama do te jete ne Berlin diten e premte pikerisht per ceshtjen e hapjes se negociatave.

 

Rama do te takohet me kancelaren Angela Merkel si dhe me komisionin e integrimit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *