Subscribe

Ndërsa një grup aktorësh dhe aktivistësh kanë shtuar rezistencën për mbrojtjen e teatrit kombëtar, të mbrojtur edhe nga opozita dhe presidenti I republikës, një tjetër grup i madh artistësh kërkoi publikisht prishjen e ndërtesës.

Ata nënshkruan një peticion që kërkon shembjen e objektit për t’i hapur rrugë ngritjes së teatrit të ri modern.  

Ne letrën drejtuar kreut te shtetit Ilir Meta , Kryeministrit Edi Rama, dhe krerëve te partive opozitare, regjisore dhe aktorë kane kërkuar qe klasa politike te mbetet jashtë kësaj çështje dhe te mos e përdori për qëllime veriake.

“Ju lutemi na mirëkuptoni, por durimi ynë ka sosur dhe nuk përballojmë dot më as edhe një kokërr loti krokodili në mexhelis për teatrin tonë! 50 vjet në atë ndërtesë-karantinë dhe të harruar nga politika na dalin e na teprojnë! Ne dhe brezat e aktorëve e regjisorëve pas nesh meritojmë një Teatër dinjitoz, që të na shërbejë jo vetëm neve, por edhe publikut teatërdashës, që nuk mund të vazhdojë të ndjekë edhe për 50 vjet të tjera teatrin politik me Teatrin Kombëtar, në vend të shfaqjeve tona.

Nga ana tjetër, aktore dhe aktivistë të shoqërisë civile, vazhdojnë te qëndrojnë ne godinën  e Tetarit Kombëtar. Mbrëmjen e se Premtes atyre iu bashkua për te kaluar natën edhe kryetarja e LSI Monika Kryemadhi.

Aleanca për mbrojtjen e teatrit ka bërë të ditur se nuk do të lejojë prishjen e ndërtesës. Ajo ka bërë edhe dy padi në prokurori për drejtuesit e bashkisë së Tiranës dhe disa ekspertë të institutit të ndërtimit, ndërkohë që SPAK ka nisur hetimet. 

Me poshte lista e artisteve qe kane firmosur peticion per prishjen e Teatrit:

Robert Ndrenika
Luftar Paja
Viktor Zhusti
Artan Imami
Spiro Duni
Leka Bungo
Altin Basha
Arben Derhemi
Pellumb Kulla
Arben Kumbaro
Marjana Kondi
Zamira Kita
Helidon Fino
Ema Andrea
Hervin Culi
Luli Hoxha
Laert Vasili
Salsano Rrapi
Gazmend Paja
Lulzim Zeqja
Genc Shkodrani
Gjergj Mena
Sonila Kapidani
Iliriana Basha
Marin Orhanasi
Iliriana Basha
Bajram Dosti
Ledio Lako
Jonida Beqo
Josif Sina
Aleksander Grami
Eriola Kakeli
Erblin Bajko
Edvin Mustafa
Laejda Hajdari
Jorkë Brokaj
Jaho Guma
Roland Saro
Edmond Rrapi
Kozeta Kurti
Kristo Cala
Albana Perhati
Dervish Biba
Armela Demaj
Algiona Aga
Alex Seitaj
Genti Deçka
Donald Shehu
Klesta Shero
Roerd Toçe
Amri Hasanlliu
Andon Koço
Laid Ymeri
Besart Cani
Afrim Agalliu
Artan Islami
Margent Caushi
Agron Hamo
Artur Dhamo
Agim Bajko
Alfred Trebicka
Nikolla Llambro
Armando Bora
Genc Fuga
Vangjel Agora
Karafil Shena
Piro Milkani
Ruzhdi Pulaha
Alfred Trebicka
Sotiraq Bratko
Albert Minga
Dhimiter Orgocka
Karafil Shena
Guri Koço
Ligoraq Riza
Kristian Koroveshi
Shkelqim Jaupi
Paola Kodra
Ilda Pepi
Erjola Meta
Blerta Belliu
Mateus Frroku
Adrian Cerga
Xhuliano Brisku
Ina Gjonci
Zamira Kita
Dhimiter Orgocka
Sotiraq Bratko
Guri Koco
Ligoraq Riza
Kristian Koroveshi
Shkelqim Jaupi
Paola Kodra
Ilda Pepi
Erjola Meta
Blerta Belliu
Mateus Frroku
Andon Qesari
Eni Jani
Adelina Muca
Blerina Kokona

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *