Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Gjekmarkaj, në fjalën e tij në Kuvendin Kombëtar të PD-së, bëri përgjegjës ish-kryeministrin Sali Berisha për problemet me të cilat kjo forcë politike po përballet sot.

 

Ai i bëri thirrje kryedemokratit Lulzim Basha që ta ndajë partinë nga modeli politik i promovuar nga Berisha.

 

“Ajo që shfaqet si luftë mes Bashës dhe Berishës, është një luftë për dy modele partish. PD është partia e të gjithëve dhe nuk mund të lejojë që kriza e një personaliteti politik si Sali Berisha të përcaktojë fatin e PD përgjithmonë. Askush sa Sali Berisha nuk mund të jetë përgjegjës për krijimin e këtyre problemeve. Do doja që ky Kuvend, kjo parti të realizojë vetveten në mënyrë kritike dhe analitike. PD po pranon krizën e saj të madhe të identiteti. Identiteti i saj nuk mund të jetë identiteti i liderit. PD duhet të ndahet nga berishizmi si u nda shoqëria nga enverizmi. Berishizmi sot është enverizmi i demokracisë. Nuk dua të them se është burimi i gjithë të këqijave, duke mos e mohuar respektin dhe konsideratën intelektuale për Berishën, ai sot po godet trashëgimin e vet. Sali Berisha duhet të priste. Për mijëra e mijëra demokratë që e kanë ngritur në majat e pushtetit. Mbi supet e tij mund të rrinte dhe një akt kaq tronditës sa shpallja “non grata”. Nëse Lulzim Basha dhe ne demokratët duam ti ndryshojmë kultin kësaj partie duke e orientuar drejt së nesërmes, duhet ta kalojmë dhe pse jo ta rishpikim vetëveten. Basha e ka jetike t’i japë fund modelit politik të promovuar nga Sali Berisha. Model që dominohet nga arroganca. Në Statutin e PD duhet të shkruhet me gërma kapitale se kur kryetari humbet zgjedhjet e certifkuara nga OSBE/ODIHR duhet të largohet. Ne duhet të mblidhemi përsëri dhe sa më shpesh në Kuvend te tilla. Ne jemi para zgjedhjeve lokale, një provë për ne dhe një mundësi e madhe për të ndërtuar alaeanca me qytetarët. Ndërtoni modelin tuaj të liderit, duke ia lënë modelin Berisha historisë.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *