Edhe pse e dimë se sa e rëndësishme është të aplikojmë krem kundër diellit, ndonjëherë ndodh që të digjemi, sado të kujdesshëm të jemi.

 

Për fat të mirë, ka ilaçe shtëpiake që ndihmojnë në qetësimin dhe zbutjen e djegieve nga dielli.

 

Ujë të ftohtë

 

Një nga mënyrat më të lehta për ta trajtuar atë është ftohja e pjesës së djegur të trupit. Një mënyrë efektive për të ndihmuar veten menjëherë, nëse jeni ende atje, është të hidheni në ujë, qoftë në det apo liqen. Me pishinat, nga ana tjetër, duhet pasur kujdes që uji të përmbajë klor, i cili mund të irritojë më tej lëkurën.

 

Gjithashtu duhet të shmanget aplikimi i drejtpërdrejtë i akullit. Ndërsa mund të duket tërheqëse kur lëkura juaj digjet, në fakt mund të dëmtojë edhe më shumë lëkurën tuaj jashtëzakonisht të ndjeshme dhe të djegur nga dielli.

 

Ju gjithashtu mund të provoni të bëni një banjë për të ftohur dhe qetësuar lëkurën tuaj.

 

Sodë buke dhe tërshërë

Vendosni disa lugë sodë buke në një vaskë të mbushur me ujë të ftohtë, qëndroni në vaskë për rreth 20 minuta dhe lëkura juaj do të qetësohet. Shtimi i një filxhani tërshërë në banjë gjithashtu zbut irritimin dhe ndihmon lëkurën të mbajë lagështinë natyrale.

Mos e fërkoni lëkurën, as në vaskë dhe as gjatë daljes, mjafton ta fërkoni lehtë me një peshqir.

 

Aloe vera

Nëse nuk keni aloe vera në shtëpi, do të ishte mirë ta merrni atë. Xheli që gjendet në këtë bimë të shijshme është përdorur prej vitesh për një sërë sëmundjesh, nga problemet e tretjes deri tek infeksionet e veshkave.

 

Ndarja e pjesëve të bimës dhe aplikimi i xhelit direkt në lëkurë siguron lehtësim të menjëhershëm dhe qetësues nga djegia nga dielli. Nëse nuk e gjeni, provoni një xhel që përmban 100 për qind aloe vera, të cilin e gjeni në shumicën e farmacive.

 

Çaj kamomili

Çaji i kamomilit mund të qetësojë lëkurën. Bëni çaj të fortë, lëreni të ftohet. Kur të jetë gati, lagni një leckë dhe aplikojeni në pjesën e djegur të lëkurës.

Nëse jeni alergjik ndaj polenit, nuk duhet ta përdorni këtë trajtim pasi mund të shkaktojë reaksion alergjik.

 

 

Veshje të lirshme

Lëkura juaj rigjenerohet vetë dhe sigurohuni që të vishni rroba që nuk ngjiten me të. Lëkura juaj është organi më i madh i trupit tuaj, kështu që është më mirë t’i jepni asaj pak hapësirë për të marrë frymë gjatë shërimit nga djegiet.

Fijet natyrale, si pambuku apo bambuja, janë kompresat më të mira për djegiet.

 

Pini shumë ujë

Ndërsa lëkura juaj lufton me dëmtimin e diellit, ajo ka nevojë për lagështinë që ka humbur.

Nëse nuk pini tashmë tetë gota ujë në ditë, një djegie e keqe nga dielli duhet të jetë arsye e mjaftueshme për të filluar.

 

Mos harroni kremin hidratues

Një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëni për të parandaluar qërimin ose për ta mbajtur atë në minimum është të aplikoni rregullisht një krem hidratues. Përdorni një hidratues pa erë dhe pa ngjyrë (për lëkurë të ndjeshme) për të mbajtur në minimum irritimin.

 

Nëse djegiet janë shumë të dhimbshme, mund të merrni ibuprofen. Ju gjithashtu duhet të jeni të mbuluar herën tjetër që të dilni jashtë në mënyrë që të mos ekspozoheni përsëri ndaj djegieve nga dielli. Sigurohuni që të kontaktoni mjekun tuaj nëse djegiet shkaktojnë ethe ose nëse ka shenja dehidrimi.

Qumësht i thartuar

Ndoshta ilaçi popullor më i famshëm dhe më i vjetër për djegiet është qumështi i thartë. Besohet gjithashtu se është një nga mjetet juridike më efektive për skuqjen. Përkatësisht, proteinat e qumështit krijojnë një shtresë mbrojtëse në lëkurë duke e ftohur atë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *