Këto janë truket shekullore të bukurisë që i ka përzgjedhur nëpër botë, Merissa Principe.

Vaj kokosi për të mbrojtur flokët nga dëmtimet. Tajlandë

Vaji i arrës së kokosit është i pasur me acid laurik, i cili ka veti antimikrobike që janë të mira për kokën tuaj, dhe gjithashtu përmban acide yndyrore që ndihmojnë në mbajtjen e flokëve të hidratuar, të fortë dhe me shkëlqim. Mund të përdoret si një pastrues natyral, dhe nëse e përdorni si maskë për flokët, studimet tregojnë se është më efektive ta aplikoni atë në flokë të thatë sesa të lagur.

Balta për pastrimin e lëkurës – Kosta Rika

Tradicionalisht, balta përdorej si një antiseptik, një qetësues kundër mushkonjave dhe një eksfoliant. Sot, përdoret kryesisht për të hequr toksinat, qelizat e vdekura të lëkurës dhe papastërtitë nga lëkura.

Vaj argan për flokë të shndritshëm – Marok

Pasi i stiloni flokët, merrni disa pika vaj argani dhe masazhoni skajet dhe floku do të shkëlqejë. Vaji rikthen lagështinë me vitaminën E dhe përdor acide yndyrore për të mbrojtur flokët nga dëmtimet në të ardhmen. Nuk është çudi që kjo arrë endemike e Marokut është quajtur një thesar natyror.

Vaj rrushi për ushqimin e lëkurës –  Kaliforni

Në rajonin prodhues të verës në Temecula, Kaliforni, vaji i rrushit është një nënprodukt i verërave. Pasi të shtypet rrushi gjatë procesit të verës, farat e rrushit lihen pas dhe pastaj shtypen në një vaj. Vaji i rrushit është i dobishëm jo vetëm për flokët tuaj, por edhe për lëkurën tuaj — studimet tregojnë se depërton në mënyrë efektive në lëkurë, dhe duke qenë se ky vaj është i lartë në acide yndyrore Omega 6 dhe përmban vitaminë E, ndihmon për të luftuar radikalet e lira dhe ushqen pengesën e lëkurës.

Algat për drenazhimin limfatik – Kinë

Sistemi limfatik është sistemi i heqjes së mbeturinave të trupit tonë, që do të thotë se kur kulloni lëngun nga enët, ju po shtyni toksinat e tepërta, mbeturinat metabolike, infeksionet dhe më shumë, në nyjet tuaja limfatike për t’u shkatërruar. Jo vetëm që kjo është e dobishme për mirëqenien tuaj të përgjithshme, por funksionon edhe mrekulli për lëkurën tuaj.

Gjalpë nga arrat “shea” për lëkurën – Afrika Perendimore

Me sa duket, të gjithë nga Kleopatra deri tek Mbretëresha e Sheba e kanë përdorur gjalpin e arrave “shea” për të ndihmuar në arritjen e flokëve të mëndafshtë dhe lëkurës së lëmuar. Gjalpi Shea është një yndyrë që nxirret nga një arrë shea afrikane, dhe është e pasur me acide yndyrore, antioksidantë dhe vitamina të tilla si E, A, dhe F. Ky gjalp është një përbërës energjitik që përdoret për trajtimin e dhëmbëve, forcimin e kolagjenit, zvogëlimin e shenja të plakjes, pastrimit të puçrrave dhe si një hidratues dhe megjithëse është në dukje i trashë, gjalpi shkrihet në temperaturën e dhomës dhe thithet lehtë në lëkurë.

Kripë deti për terapi të kokës – Hawaii

Për shekuj me radhë, havajanët janë vlerësuar për flokët e tyre të gjatë dhe të shëndetshëm. Flokët e shëndetshëm fillojnë me lëkurën e kokës tuaj, por për fat të keq, shumë njerëz përdorin produkte që çojnë në ndërtim të rëndë, të cilat mund të shkaktojnë zbokth, rritje të flokëve të shtangur, nivele të pabalancuar të pH, dhe madje mund të zhveshin kokës dhe flokët e vajrave të tij natyralë. Përdorimi i një pastrimi të kokës një herë në javë me kripë deti do të ndihmojë në uljen e zbokthit, lirimin e gjëndrave të flokëve të bllokuar, rritjen e vëllimit të flokëve dhe përmirësimin e shkëlqimit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *