Shkon në 68 numri i të burgosurve që kanë humbur jetën si pasojë e përleshjeve brenda burgut më të madh të Ekuadorit, në Litoral.

 

Banorët që jetonin pranë burgut në qytetin bregdetar të Guayaquil raportuan se dëgjuan orë të tëra të shtëna me armë zjarri dhe shpërthime që vinin nga brenda burgut.

 

Thuhet se shkaku i revoltës është lufta për lidership mes bandave të burgjeve dhe kushtet e këqija të burgjeve.

 

Presidenti Guillermo Lasso njoftoi në një konferencë për shtyp më 31 shtator se në të gjitha burgjet e vendit është shpallur “gjendje e jashtëzakonshme” 60-ditore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.