Subscribe

Pak para mesnates socialistet finalizuan listen e plote te kandisateve per deputete, e cila mori edhe miratimin e kryesise.

 

Sekretari i pergjithshem Taulant Balla publikoi emrat, ku ashtu sic pritej, pjesen me te madhe te qarqeve e kryesojne emra te rinj, ndersa drejtuesiit politike, pergjegjes per fushaten, jane në vende kritike ne liste.

 

Tirana, qarku më i rëndësishëm, përfshin dhe shumë nga figurat kryesore të mazhorancës. Aty janë ministrat Arben Ahmetaj, Ogerta Manastirliu, Etilda Gjonaj dhe Belinda Balluku.

 

Rikonfirmohen emra si Ervin  Bushati, Xhemal Qefalia apo Ulsi Manja. Ndersa Fatmir Xhafaj eshte renditur i 23-ti. Pak më lart se ai në vend të 18 dhe 19 janë Eduart Shalsi dhe Pandeli Majko.

 

Ndërsa emra të rinj konsiderohen vec dy zonjave Luljeta Bozo dhe Najada Como edhe Etjen xhafaj, Toni Gogu dhe Alqi Bllako.

 

Në Shkoder bie ne sy kandidimi i Paulin Sterkajt dhe Benet Becit, ndersa Ilir Beqaj eshte i katerti ne liste. Kukesi drejtohet nga Gerta Duraku, ndersa Lezha nga Lindita Nikolla. Ne Diber udheheq garen emigranti Lavdrim Krashi, e pas tij Aurora Murra.

 

Në Durres lista ka ne krye Milva ekonomin. Po ashtu garojne dhe emra te njohur si Jurgis Cyrbja, Rrahman Rraja dhe Lefter Koka. Ndersa Rama eshte i teti.

 

Blendi Klosi renditet i pesti ne Berat, e para tij eshte Nasip Naco. Ndërsa në listën e Fierit është Bashkim Fino, Petro Koci e Gramoz Ruci në vend të dhjetë.

 

Mirela Kumbaro drejton në Gjirokastër, ndërsa ministri Bledi Cuci është i treti.

 

Vetë Taulant Balla do garojë i teti në Elbasan e në Korce, Blerina Gjylameti është e treta dhe Olta Xhacka e pesta. Ndërsa Niko Peleshi është  menjëherë pas saj.

 

Vlora përfshin sërish Edi Ramën në vendin e tetë si dhe Damian Gjiknurin dhe Alket Hysenin.

 

Bie në sy se pjesë e listave nuk do të jetë ish ministri i jashtëm Ditmir Bushati , ish ministri i brendshemn Sander Lleshaj si dhe Anastas Angjeli, Eglantina Gjermeni, Elva Margariti, Senida Mesi, Adnor Shameti, Musa Ulqini, Vasilika Hysi, Elona Gjebrea etj. Në listë mungon edhe emri i Anduel Xhindit, djali i ish-deputetit të PS, Fatmir Xhindi, që u vra në 2009 në derën e shtëpisë.

 

 

 

Emrat që ikin:

 

Ditmir Bushati

Elona Gjebrea

Sander Lleshaj,

Musa Ulqini

Anastas Angjeli

Vasilika Hysi,

Eglantina Gjermeni

Adnor Shameti,

Elva Margariti

Senida Mesi

Anduel Xhindi

Ardit Konomi

Vilma Bello

Xhavit Bushaj

Adelina Rista

Almira Xhembulla,

Arben Kamami

Edmond Leka

Andrea Marto

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.