51 persona kane humbur jeten si pasoje e termetit qe tronditi Shqiperine ne oret e para te 26 nentorit.

 

Hoteli Mira Mare ishte vatra e fundit ku u zhvilluan operacionet e kerkim shpetimit te cilat zgjaten 3 dite dhe bilanci eshte me tragjiku ne dekadat e fundit; 51 persona te vdekur, 913 te plagosur e mijera qe kane mbetur pa strehe.

 

47 qytetare u nxorren pa jete nga germadhat, nje 26 vjecar vdiq ne aksident pas demtimit te rruges, nje 32 vjecar u hodh nga ballkoni per shkak te panikut, e nje person pesoi infarkt per shkak te lekundjeve te forta te termetit. E fundit qe humbi jeten ishte 20 vjecarja Xhesika Biqiku e cila shenon viktimen e pare nga termeti ne Tirane.

 

Mëngjesin 26 nëntorit ne orën 3:54 minuta Shqipëria u trondit nga një termet i shkalles 6.3 rihter. Dy zonat qe u goditen me fort ishin Thumana dhe Durresi.

 

 

Ne Thumane u shemben 3 pallate te ndertuara ne vitet 80, dhe megjithe perpjekjet e forcave shqiptare, te Kosoves, Greqise, Serbise nga rrenojat u nxorren pa jete 22 persona, shumica pjesetare te se njejtes familje.

 

Tragjedia e familjes Cara eshte nder me te rendat pasi ajo humbi 6 anetare nen rrenojat e pallatit e vetem 2 pjesetare te familjes arriten te shpetoheshin nga forcat speciale.

 

 

Ne durres humben jeten 24 persona, ne 5 ndertesa qe u shemben per shkak te lekundjeve te forta. Tragjedia me e rende ishte ajo e familjes lala ne zonen e ish-kenetes, pasi nga rrenojat e shtepise u nxorren pa jete 8 persona mes tyre edhe femije; dy binjaket 2 vjec Dionis dhe Dionisa Lala, dhe 6 vjecari emilio Lala. I vetmi qe arriti te shpetoje ishte 17 vjecari Ramë Lala.

 

Ne kryeqytet u shenua vetem nje viktime, Xhesika Biqiku e cila humbi jeten sot paradite ne spital pasi u godit nga nje tulle ne koke ndersa po dilte nga shtepia ne zonen e Kombinatit.

 

DURRËS

 1. SHEMSEDIN SHUKRI ABAZI 08.07.1987, DURRES
  2. DIENA AJET KARANXHAJ 07.10.1989, DURRES
  3. ERIVOLA BAJRAM BROSHKA 20.05.1991, DURRES
  4. BAJRAM ZEQIR HAJDARAMATAJ 30.07.1963, DURRES
  5. AMELIA ALBERT LALA 21.05.2009, DURRES
  6. KRISTI EDUART RECI 17.08.1994, DURRES
  7. ESIELA DORJAN KARANXHA 10.01.2011, DURRES
  8. EDUARD NDUE RECI 09.09.1965, DURRES
  9. SADIK HAMIT QATO 14.09.1934, DURRES
  10. KLAUS EDUART RECI 06.05.1988, DURRES
  11. DOLORA PERILI RECI 06.01.1970, DURRES
  12. SABAHETE HALIL LALA 04.02.1940, DURRES
  13. GRISILDA SHKELQIM LALA 15.06.2000, DURRES
  14. DIONISA ALBERT LALA 30.01.2018, DURRES
  15. ENIS ALBERT LALA 30.01.2018, DURRES
  16. EMILJO ALBERT LALA 28.06.2013, DURRES
  17. MARJETA ISUF LALA 08.10.1988, DURRES
  18. ILIR RAM LALA 20.11.1966, DURRES
  19. ISAH SHUKRI ABAZI 30.11.1990, DURRES
  20. ROZETA THANAS MECJA 31.08.1960, DURRES
  21. SOTIRAQ VANGJEL MISHA 30.07.1964, DURRES
  22. NAFIJE HAZIZ REXHEPI 30.09.1945, DURRES
  23. FLATAR ZENELAJ 1955, DURRËS
  24. XHULJETA SKENDER GJANA 20.05.1959, DURRES

 

THUMANE

 1. BUKURIE ISLAM LEKA, 03.03.1939, THUMANE
  2. FATMIRA QAZIM CARA, 07.07.1966, THUMANE
  3. ERISA CARA, 28 VJEC, THUMANE
  4. HASAN ALBERT CARA, 15.12.2001, THUMANE
  5. FATMIRA CUKA, 44 VJEC, THUMANE
  6. SARDI CUKA, 19 VJEC, THUMANE
  7. SELVI DYLE LALA, 27.07.1945, THUMANE
  8. ARJELA ROLAND LALA, 15.10.2014, THUMANE
  9. HAJRIE MUSTAFA VATA, 64 VJEC, THUMANE
  10. KRISTIAN MARJAN PRECI, 02.08.1994, THUMANE
  11. SAIMIR PELLUMB GREGU, 31.09.1988, THUMANE
  12. LUTFIE XHAFER CUPI, 20.10.1961, THUMANE
  13. KLEMENT HAJREDIN CUPI, 28.04.1985, THUMANE
  14. DRITA KASTRIOT CAKONI, 10.10.2004, THUMANE
  15. SADAJANA BASHKIM HYSA, 08.06.1998, THUMANE
  16. ALMIR ALBERT CARA, 22.02.1990, THUMANE
  17. ROLEJDI SERVET VATA, 18.10.2012, THUMANE
  18. PELLUMB SAMI GREKU, 09.12.1962, THUMANE
  19. CELIKE NEVRUZ GREKU, 31.08.1962, THUMANE
  20. HAJREDIN AHMET CUPI, 21.02.1953, THUMANE
  21. ELIOS GEGA, THUMANE
  22. ADERINA HASAN KADILI, 08.06.1998, THUMANE
  23. ANTHI ILIA CARA, 02.02.1947, THUMANE
  24. KASTRIOT QAZIM CAKONI, 31.08.1973, THUMANE
  25. DIASTELA ISMAIL STENECI, 14.05.1994, THUMANE

MAMURRAS

 1. ERSID AFRIM HOXHOLLI, 22.06.1987, MAMURRAS

 

TIRANE

 

1.XHESIKA BIQIKU

Leave a Reply

Your email address will not be published.