50 vite më parë, këmba e një njeriu shkeli për herë të parë në hënë.

Në 20 korrik 1969 ekuipazhi i “Apollo 11” pushtoi hënën.

Neil Armstrong ishte njeriu që mori përsipër këtë mission dhe ia doli mbanë me shumë sukses duke u future në histori. Vec tij në ekuipazh në këtë anije kozmike ishin edhe Edëin Aldrin dhe Michael Collins.

Ata qëndruan në hënë për 2 orë e 31 minuta dhe Armstrong ne shenje krenarie nguli ne siperfaqe edhe nje flamur amerikan.

Shkelja e tyre në hënë për herë të parë në histori, u ndoq me kureshtje dhe ankth direkt në të gjithë botën nga më shumë se 900 milion teleshikues.

Kjo “vizite” I hapi rrugen eksplorimeve te medha te austronauteve ne hene dhe mars te cilet ne ditet e sotme po kthehen thuajse edhe ne vizita turistike, kuptohet shume te kushtueshme.

 

 

One thought on “50 vite nga dita kur njeriu “pushtoi” Hënën/ FOTO

  1. Njeriu kurr nuk e ka pushtuar henen as kurr kemba e njeriut nuk ka shkelur ne hene, me vjen shum keq qe jeni kaq shkurtpames dhe ju besoni propagandave dhe shpifjev dhe shkruani prralla per femije

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *