Përmirëson qarkullimin e gjakut dhe redukton dhimbjen e muskujve

 

Në momentin që uji i ftohtë godet trupin tuaj, gjaku juaj detyrohet të qarkullojë shumë më shpejt në përpjekje për të ruajtur temperaturën e tij. Por dushi i ftohtë është ideal edhe për atletët pasi mund t’i ndihmojë ata të kapërcejnë dëmtimet shumë më shpejt. Kjo është arsyeja pse ata përdorin akull në pjesët e mavijosura të trupit , duke sjellë oksigjen të ri dhe qarkullim shtesë në zonën e prekur.

 

Reduktojnë kruajtjen dhe zbehjen e lëkurës.

Njerëzit që kanë lëkurë natyrale të thatë ose vuajnë nga sëmundje të lëkurës, si ekzema, shpesh ndjejnë kruarje pas një dushi të nxehtë. Një mënyrë për ta luftuar këtë është ulja e temperaturës së ujit sa më shumë që të jetë e mundur. Thjesht mos qëndroni në dush për aq kohë sa do të bënit me ujë të nxehtë dhe do të vini re se kruajtja do të fillojë të largohet. Do t’ju duhet ende të aplikoni një hidratues të mirë më pas në mënyrë që të kapni të gjithë lagështinë, por kruajtja do të fillojë të largohet.

 

Stabilizon metabolizmin tuaj.

Le të fillojmë duke thënë se yndyra kafe është lloji i yndyrës me të cilën lindin të gjithë njerëzit dhe aktivizohet duke bërë dush të ftohtë. Dhe duke e vendosur atë, yndyra kafe mund të ndihmojë yndyrën e bardhë (e cila lidhet me obezitetin) të qëndrojë në nivele të shëndetshme. Pra, bërja e një dush të ftohtë 2-3 ditë në javë mund të stabilizojë dhe madje të përmirësojë metabolizmin tuaj.

 

Sigurisht, nuk do të filloni të humbni peshë vetëm duke u hedhur në një dush të ftohtë, pasi fillimisht do t’ju duhet të bëni disa zgjedhje të stilit të jetesës. Megjithatë, dushi i ftohtë mund të stabilizojë disa nivele të hormoneve dhe të trajtojë sistemin tuaj gastrointestinal. Në këtë mënyrë, së bashku me një dietë të ekuilibruar, ato mund të ndihmojnë në humbjen e peshës.

 

Ul stresin dhe përmirëson shëndetin tuaj mendor.

 

Mënyra se si funksionon dushi i ftohtë është duke shkaktuar tronditje dhe stres të madh në trupin tuaj. Pra, nëse e bën rregullisht, fillon një proces që quhet forcim . Gjatë kësaj kohe, sistemi juaj nervor mësohet të “goditet” me sasi të vogla stresi fizik dhe ju përgatit kur vijnë momente vërtet stresuese. Si rezultat, trupi dhe mendja juaj janë gati për të përballuar çdo situatë të vështirë sa herë që shfaqet.

 

Gjithashtu, uji i ftohtë lëshon endorfinë në qarkullimin tonë të gjakut dhe, si rezultat, na bën më vigjilentë, më energjikë dhe të lumtur . Në një provë klinike, u tregua se njerëzit që vuanin nga depresioni u çliruan nga simptomat e tyre pasi bënin dush të ftohtë deri në 5 minuta 2-3 herë në javë.

 

Forcon sistemin imunitar

Dushi i ftohtë mund ta bëjë trupin tuaj më rezistent ndaj ftohjes së zakonshme dhe gripit sezonal. Si provë për këtë, një provë klinike pa një rënie prej 29% të njerëzve që i linin të sëmurët për punë pasi filluan të bënin dush të ftohtë. Kjo për shkak se uji i ftohtë trondit trupin dhe e detyron atë të prodhojë më shumë leukocite , të cilat janë përgjegjëse për mbrojtjen e trupit tonë nga infeksioni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *