Ministrisa e Shëndetësisë ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar 376 persona.

 

Fatkeqësisht gjashtë persona nuk kanë mundur t’i mbijetojnë Covid, mes tyre një 31-vjeçar. Ndërkohë 12 pacientë janë në gjendje të rëndë në spitale.

 

 

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 3,275 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 376 qytetarë, në këto bashki: 174 në Tiranë, 23 në Fier, 14 në Lushnje, 13 në Durrës, 12 Elbasan, 11 në Vlorë, Sarandë, 10 në Shkodër, 8 në Berat, Gramsh, 7 në Vorë, Kavajë, Tepelenë, 6 në Lezhë, Divjakë, 5 në Mallakastër, 4 në Mirditë, Kurbin, Dibër, Patos, Pogradec, Skrapar, Cërrik, 3 në Tropojë, Korçë, Dimal, Kuçovë, 2 në Gjirokastër, Devoll, Peqin, 1 në Vau i Dejës, Malesi e Madhe, Kukës, Has, Shijak, Përmet, Memaliaj, Poliçan.
Janë 5,165 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

 

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 117 pacientë, nga të cilët 12 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 6 humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: një qytetar nga Fieri 31 vjeç, një qyetetar nga Tirana 69 vjeç, një qytetar nga Gjirokastra 74 vjeç, dy qytetarë nga Durrësi 74-91 vjeç, një qytetar nga Vlora 86 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

 

Janë shëruar 383 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 197,930 që nga fillimi i epidemisë.

 

Statistika (21 Dhjetor 2021)

Raste të reja ditore 376
Të shëruar në 24 orë 383
Të shtruar në spitale 117
Humbje jete në 24 orë 6
Testime ditore 3,275

Testime totale 1,444,522
Raste pozitive 206,273
Raste të shëruara 197,930
Raste Aktive 5,165
Humbje jete 3,178

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2,475
Fier 566
Shkodër 359
Durrës 340
Gjirokastër 289
Elbasan 294
Berat 245
Vlorë 215
Lezhë 134
Korçë 120
Kukës 65
Dibër 63

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.