Sa vjen dhe behet me tragjik bilanci nga tërmeti i ditës së shtunë në Haiti.

Zyrtarisht konfirmohen 304 të vdekur mirëpo bilanci êshtë provizor pasi do të duhet kohë të llogariten njerezit qe mungojne ne apel.

Mbi 1800 jane aktualisht neper spitale ndersa me qindra te tjere rezultojne te zhdukur. Kryeministri Ariel Henry shpalli gjendjen e jashtezakonshme per nje muaj.

Termeti ishte me magnitude 7.2 ballë sipas shkalles richter u ndje mengjesin e te shtunes me oren lokale ne Haiti ( 13 e 30 me oren tone). Epiqendra ishte ne thellesi 10 km.

Lekundja rrafshoi zyra, kisha dhe shtepi duke kujtuar termetin e vitit 2010 ku vdiqen mbi 200 mije njerez.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *