Grupi terrorist Al Shabab qëndron pas sulmit terrorist ne nje restorant buze detin ne kryeqytetin somalez Mogadishu. Persona te armatosur hapen zjarr ndaj personave qe darkonin ne restorant, ndërsa dy autobomba shpërthyen pranë tij. Te paktën 20 persona gjeten vdekjen dhe 20 te tjerë u plagosen. Forcat vendase te sigurisë ndërhynë dhe arritën te shpëtonin disa prej klientëve qe kishin mbetur te bllokuar ne restorant. Ata morën kontrollin e hotelit pas disa orësh shkëmbimi zjarri me agresoret, qe mbeten te vrare. Grupi Al Shabab i ka intensifikuar se fundi sulmet ne Somali. Javën e kaluar, militantet sulmuan nje baze ushtarake te unionit afrikan, ku mbeten te vrare dhjetëra ushtare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *