Brazili i Dungës nuk arrin te binde dhe e ka nisur “Kopa Ameriken” me nje barazim te papritur 0-0 kundër Ekuadorit. Selecao nuk arriti te gjeje rrufen e rrjetës madje ne disa raste edhe rrezikoi te pësoje nga ekuadorianet me ane te Bolanjos dhe Valencias. Teksa thuajse te gjithë yjet e skuadrës nuk marrin pjese dhe Nejmar kishte zgjedhur tribunën se bashku me Xhemi Foks koleget ne fushe kane vuajtur shume madje edhe barazimin e kane ruajtur fale zemergjeresise se gjyqtareve. Kjo pasi kane quajtur te pavlefshëm nje gol te Bolanjos ne minute e 66 kur portieri Alison Beker nuk ka arritur ta kontrolloje topin dhe ai përfundon ne rrjete. Por gjyqtaret mendojnë se topi kishte dale jashtë vijes fundore megjithatë nuk ka qene kështu. Brazilianet kane patur nje rast te paster me Lukas Mouren, por ai ka gabuar per pak pas nje topi te Renato Augustos. Nderkaq grupi B kryesohet nga Peruja, e cila ne Teksas ka mundur minimalisht modestet e Haitit. Paulo Guerero ishte autor i golit te vetëm. Ky edicion special i Kopa Amerikes zhvillohet me rastin e 100-vjetorit te themelimit te federatës amerikano-jugore te futbollit, per here te pare mbahet jashte kontinentit ne Shtetet e Bashkuara te Amerikës dhe ne te marrin pjese edhe skuadrat e Amerikës Qendrore dhe asaj Veriore.