“Forcat ruse qëlluan me raketa të shtunën qytetin e Vilniansk, jashtë qytetit juglindor të Ukrainës, Zaporizhzhia, duke vrarë shtatë persona, përfshirë dy fëmijë dhe duke plagosur 31 të tjerë”, thanë zyrtarët.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy përsëriti apelin e tij drejtuar aleatëve për t’i siguruar Ukrainës më shumë armë me rreze të gjatë dhe mbrojtje ajrore të përmirësuar për të ndaluar, siç tha ai, sulmet e përditshme ndaj vendit të tij.

Prokurori i Përgjithshëm i Ukrainës Andriy Kostin tha se dy raketa u qëlluan në Vilniansk, duke dëmtuar infrastrukturën, një dyqan dhe ndërtesa banimi.

Shërbimet e urgjencës thonë se numri i të vdekurve është shtatë, përfshirë dy fëmijë, me 31 të tjerë të plagosur, tetë prej tyre fëmijë. Zjarrfikësit shuan flakët në disa ndërtesa dhe përfunduan operacionet e shpëtimit.

“Sot armiku kreu një akt tjetër të tmerrshëm terrorist kundër popullatës civile,” tha Guvernatori Rajonal i Zaporizhzhia, Ivan Fedorov në një video të postuar në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Sulmi ndodhi “në mes të ditës, një ditë jo pune, në qendër të qytetit, ku njerëzit ishin duke pushuar, ku nuk kishte objektiva ushtarake”, tha Fedorov.

Zelenskyy postoi foto nga faqja që tregonin një krater të madh, pemë të rrëzuara dhe një palë gomuar të shtrirë në tokën e asaj që dukej si një park.

“Qytetet dhe komunitetet tona vuajnë çdo ditë nga sulme të tilla ruse. Por ka mënyra për ta kapërcyer këtë,” shkroi Zelenskyy në Telegram.

“Shkatërrimi i terroristëve aty ku janë. Shkatërrimi i raketave ruse, goditja me aftësi reale me rreze të gjatë dhe rritja e numrit të sistemeve moderne të mbrojtjes ajrore në Ukrainë” ishin mënyra për t’u mbrojtur kundër sulmeve të tilla, tha Zelenskyy.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë nuk iu përgjigj një kërkese për koment mbi sulmet në Vilniansk.

Megjithatë, ministria ruse, duke shkruar në Telegram, tha se raketat e saj kishin goditur një zonë të afërt në rajonin e Zaporizhzhia ku tha se trenat ukrainas shkarkonin armë dhe pajisje ushtarake, duke vrarë ushtarë dhe duke shkatërruar automjete të blinduara dhe raketa.

Postimi, i shoqëruar me një foto të një greve, identifikoi vendin si fshati Ukrainka, më pak se 10 kilometra (6.2 milje) nga Vilniansk.

Reuters nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur llogaritë e fushëbetejës nga asnjëra palë.

Guvernatori i rajonit Donetsk, më në lindje, tha se një person vdiq në dy incidente të bombardimeve në qytetin e Kurakhove. Zyrtarët thanë se dy persona në rajonin Kherson, pjesërisht i pushtuar nga forcat ruse në jug, u vranë gjithashtu.

Ekipet e shpëtimit po punonin gjithashtu në një ndërtesë apartamentesh që u dëmtua rëndë në një sulm rakete të premten në qytetin qendror të Dnipro. Ai sulm vrau një person dhe plagosi 13, ndërsa disa të tjerë ende janë të zhdukur./voa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *