Qindra protestues u mblodhen në bruksel për vdekjen e nje të riu me ngjyrë , i cili vdiq në nje komisariat te policisë rreth një orë pasi u arrestua.

Arsyet e vdekjes e 23 vjecarit janë ende të paqarta,  cka solli reagimin e qytetarëve, të cilët marshuan drejt një stacioni policie duke kërkuar hetimin e plote nga ana e autoriteteve.

Protesta u përshkallëzua me konflikte  pasi  demonstruesit hodhën gurë, sende të forta dhe fishekzjarre ndaj policise.

Efektivet përdoën ujë për të shpërndarë turmën ndërsa  4 oficerë të policisë mbetën të plagosur.

Ne Ambientet rreth stacionit e shpërtheu zjarri ndërsa shënjestër për protestuesit ka qënë edhe makina e mbretin philipe i cili ishte rasteshisht në atë zonë.

Me 9 Janar disa oficerë policie kryen kontroll mbi një grup njerëzish që kishin shkeljur masat   koronavirusit, e per kete arsye thuhet që është arrestuar edhe 23 vjecari.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *