Tre persona u vranë nga një ortek që goditi një vendpushim skish në Norilsk, në Rrethin Arktik. Ngjarja e rëndë ndodhi në orët e vona të të premtes, sipas mediave ruse.

 

Ekipet shpëtuan dy të rritur, një burrë 45-vjeçar, një grua 38-vjeçare dhe një fëmijë. Një 14-vjeçar u gjet i gjallë, por është në gjendje të rëndë.

 

Në videot e postuara në faqet e rrjeteve sociale, ekipet e shpëtimit dhe vullnetarët luftuan tërë natën në kushte të pafavorshme për të mbërritur deri tek vendi i ngjarjes e për të shpëtuar jetë njerëzish.

 

Autoritetet ruse kanë nisur një hetim për rrethanat në të cilat ndodhi aksidenti tragjik. Orteku mbuloi një sipërfaqe prej 300 metra katrorë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *