Forcat izraelite goditën Rafahun dhe zona të tjera në të gjithë Rripin e Gazës dhe u angazhuan në luftime të afërta me luftëtarët e udhëhequr nga grupi islamik palestinez Hamasi, thanë banorët dhe ushtria izraelite.

Banorët thanë se izraelitët dukej se duke u përpjekur të përfundonin kapjen e Rafahut, qyteti në skajin jugor të enklavës që ka qenë fokusi i një sulmi izraelit që nga fillimi i majit.

Tanket po hynin me forcë në pjesët perëndimore dhe veriore të qytetit, pasi kishin kapur tashmë lindjen, jugun dhe qendrën. Forcat izraelite qëlluan nga aeroplanët, tanket dhe anijet jashtë bregut, duke detyruar një valë të re zhvendosjesh nga qyteti, i cili kishte strehuar më shumë se një milion njerëz të zhvendosur, shumica e të cilëve janë detyruar të largohen përsëri.

Zyrtarët palestinezë shëndetësorë thanë se të paktën 12 palestinezë ishin vrarë në sulme të veçanta ushtarake izraelite të premten.

Ushtria izraelite tha të premten se forcat e saj po kryenin aksione “të sakta, të bazuara në inteligjencë” në zonën e Rafah, ku trupat ishin përfshirë në luftime të afërta dhe kishin gjetur tunele të përdorura nga militantët. Ai gjithashtu raportoi veprime diku tjetër në enklavë.

Disa banorë të Rafah thanë se ritmi i sulmit izraelit është përshpejtuar në dy ditët e fundit. Ata thanë se tingujt e shpërthimeve dhe të shtëna armësh që tregojnë luftime të ashpra kanë qenë pothuajse të pandërprera.

“Nata e kaluar ishte një nga netët më të këqija në perëndim të Rafahut, dronët, aeroplanët, tanket dhe anijet detare bombarduan zonën. Ne mendojmë se okupimi po përpiqet të përfundojë kontrollin e qytetit,” tha Hatem, 45 vjeç, i marrë me mesazh.

Më shumë se tetë muaj pas luftës në Gaza, avancimi i Izraelit tani është fokusuar në dy zonat e fundit që forcat e tij nuk kishin pushtuar ende: Rafah në skajin jugor të Gazës dhe zonën përreth Deir al-Balah në qendër.

“I gjithë qyteti i Rafahut është një zonë e operacioneve ushtarake izraelite,” tha Ahmed Al-Sofi, kryebashkiaku i Rafahut, në një deklaratë të transmetuar nga mediat e Hamasit të premten.

“Qyteti jeton përmes një katastrofe humanitare dhe njerëzit po vdesin brenda tendave të tyre për shkak të bombardimeve izraelite,” shtoi ai.

Sofi tha se nuk kishte asnjë strukturë mjekësore që funksiononte në qytet dhe se banorëve të mbetur dhe familjeve të zhvendosura u mungonte minimumi i nevojave të tyre ditore për ushqim dhe ujë.

Shifrat palestineze dhe të OKB-së tregojnë se më pak se 100,000 njerëz mund të kenë mbetur në anën e largët perëndimore të qytetit, i cili kishte strehuar më shumë se gjysmën e 2.3 milionë banorëve të Gazës përpara se të fillonte sulmi izraelit në fillim të majit.

Ushtria akuzoi Hamasin për përdorimin e civilëve palestinezë si mburoja njerëzore, një akuzë që Hamasi e mohon.

“Ushtarët kanë vendosur brenda një rezidence civile sasi të mëdha armësh të fshehura në dollapë, duke përfshirë granata, eksplozivë, një raketë lëshimi dhe antitank, municione dhe armë,” tha ushtria në një deklaratë të enjten vonë.

Krahu i armatosur i Hamasit tha të enjten se luftëtarët e tij kishin goditur dy tanke izraelite me raketa antitank në kampin Shaboura në Rafah dhe vranë ushtarë që u përpoqën të iknin nëpër rrugica.

Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm izraelit mbi pretendimin e Hamasit. Në afërsi të Khan Younis, një sulm ajror izraelit të premten vrau tre persona, duke përfshirë një baba dhe djalë, thanë mjekët.

Paralelisht, forcat izraelite vazhduan një shtytje të re në disa periferi të qytetit të Gazës në veri të enklavës, ku ata luftuan me militantët e udhëhequr nga Hamas. Banorët thanë se forcat e ushtrisë kishin shkatërruar shumë shtëpi në zemër të qytetit të Gazës të enjten.

Më vonë të premten, një sulm ajror izraelit në një objekt të bashkisë së qytetit të Gazës vrau pesë persona, duke përfshirë katër punëtorë të komunës, tha Shërbimi i Emergjencave Civile të territorit. Ai shtoi se ekipet e shpëtimit po kërkonin rrënojat për më shumë viktima të zhdukura.

Fushata tokësore dhe ajrore e Izraelit u shkaktua kur militantët e udhëhequr nga Hamasi hynë në jug të Izraelit më 7 tetor, duke vrarë rreth 1200 njerëz dhe duke kapur më shumë se 250 pengje, sipas raporteve izraelite.

Ofensiva e ka lënë Gazën në gërmadha, ka vrarë më shumë se 37,400 njerëz, sipas autoriteteve shëndetësore palestineze, dhe ka lënë pothuajse të gjithë popullsinë të pastrehë dhe të varfër. /VOA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *