Udhëheqësja e opozitës bjelloruse në mërgim Sviatlana Tsikhanouskaya u dënua me 15 vjet burg të hënën pasi u dënua në mungesë për tradhti dhe “komplot për të marrë pushtetin”, një vendim që ajo tha se ishte ndëshkim për përpjekjet e saj për të promovuar demokracinë.

 

Zonja Tsikhanouskaya, 40 vjeç, një ish-mësuese e anglishtes, u largua në Lituaninë fqinje në vitin 2020, pasi kandidoi kundër udhëheqësit aktual Alexander Lukashenko në zgjedhjet presidenciale, rezultatet zyrtare të të cilave treguan se Lukashenko fitoi me një shumicë dërrmuese.

 

Ajo dhe opozita thanë në atë kohë se rezultatet ishin manipuluar për t’i dhënë fitoren Lukashenkos, i cili ka qeverisur Bjellorusinë me dorë të hekurt për gati 30 vjet.

 

Më pas shpërthyen protesta masive kundër Lukashenkos, një aleat i ngushtë i presidentit rus Vladimir Putin, të cilat forcat e tij të sigurisë i shtypën, duke i mbyllur kundërshtarët e tij në burg ose i detyruan ata të largoheshin.

 

Autoritetet e vunë zonjën Tsikhanouskaya, kreun de-fakto të opozitës, në gjyq në mungesë në janar, duke e akuzuar atë dhe figura të tjera të opozitës për përpjekje për të marrë pushtetin në një mënyrë jokushtetuese.

 

Belta, agjencia shtetërore e lajmeve, tha se një gjykatë në Minsk e kishte dënuar zonjën Tsikhanouskaya me 15 vjet burg pasi e kishte shpallur fajtore për tradhti dhe komplot për të marrë pushtetin.

 

E njëjta gjykatë i dha një dënim me 18 vjet burg Pavel Latushkos, një anëtar i shquar i këshillit të opozitës bjelloruse, dhe 12 vjet burg për tre aktivistë të tjerë të dënuar si pjesë e të njëjtit komplot, raportoi agjencia Belta.

 

“15 vjet burg. Kështu e “shpërbleu” regjimi punën time për ndryshimet demokratike në Bjellorusi,” shkroi zonja Tsikhanouskaya në Twitter. “Por sot nuk mendoj për dënimin tim. Mendoj për mijëra të pafajshëm, të burgosur dhe të dënuar me burgime të vërteta. Nuk do të ndalem derisa secili prej tyre të lirohet”.

 

Aktivistët e të drejtave vlerësojnë se rreth 1,500 njerëz janë në burg në Bjellorusi nën akuza të motivuara politikisht.

 

Bashkëshorti i zonjës Tsikhanouskaya, Syarhei, po vuan një dënim 18-vjeçar pasi u shpall fajtor në vitin 2021 për organizimin e trazirave masive në një vendim që ajo tha se ishte hakmarrje politike dhe pjesë e një goditjeje nga Lukashenko ndaj kujtdo që ai e shihte si kërcënim.

 

Fituesi i Çmimit Nobel për Paqe dhe aktivisti për të drejtat e njeriut Ales Bialiatski u dënua me 10 vjet burg të premten nga një gjykatë në Minsk në një gjykim të dënuar në Perëndim si “mashtrim”.

 

Lukashenko, në pushtet që nga viti 1994, ka akuzuar Perëndimin se po përpiqet të destabilizojë Bjellorusinë dhe ka premtuar se do të godasë ashpër çdo përpjekje të re për të sfiduar sundimin e tij./voa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *