Subscribe

Ne keto kohe te veshtira per gjithe globin per shkak te perhapjes se koronavirusit edhe qeveria e Kosovës mori masa per kufizimin e levizjes se qytetareve. Nderkohe qe masat e qeverive jane vene ne zbatim te menjehershem ne te gjithe  vendet, ne Prishtine jane kundershtuar ashper nga presidenti hashim thaci.Kreu I shtetit deklaroi se kryeministri Albin Kurti ka shkelur Kushtetutën me vendimin për kufizimin e lëvizjes së njerëzve dhe automjeteve, duke rrezikuar shendetin e qytetareve madje duke perhapur panik dhe pasiguri.

 

HASHIM THAÇI

PRESIDENT I KOSOVES

Vendimi frike dhe paqartësi. Sot njerëzit janë detyruar nga ky konfuzion të dalin vetëm në mëngjes. Tollovi jane Massive dhe jeni deshmitarë vet. Massive jane rreziku nga qeveria për shperthimin e virusit, ka krijuar panik të dalin me urgjence. Rreyik permanent per ygjerimin e koronavirusit . I jam drejtuar me nje leter krzeministrit te rusjtzetoje vedimin e panikut konfuyionit te qztetaret. Ta peyulloje vendimin deri ne vendim te gjykates kushtetuese.

 

Kundër vendimit Albin Kurit eshte pozicionuar edhe kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Isa Mustafa.Por kreu I qeverise e ka shperfillur qendrimin e presidentit.

 

ALBIN KURTI

KRYEMINISTER I KOSOVES

 

Mbrëmë, në mbledhjen e Qeverisë votuam për masat e reja për parandalimin e përhapjes së virusit Corona. Rritja e të infektuarve është shtuar për 26 veta mbrëmë. Mund të rritet edhe më shumë, prandaj është e domosdoshme që të gjithë t’i ndjekim vendimet e Qeverisë dhe udhëzimet e profesionistëve. Të dashur qytetarë, zbatoni masat qeveritare që ta mundim virusin. Rrini të pastër, rrini në distancë dhe rrini në shtëpi.

 

Qeveria e  Kosovës, vendosi që nga kjo e marte te ndalohet qarkullimi i qytetarëve dhe automjeteve prej orës 10:00 e deri në orën 16:00, si dhe prej orës 20:00 e deri në orën 06 te mengjesit. Sipas vendimit te ekzekutivit nuk do të lejohet të lëvizin së bashku me shume se dy persona dhe gjithmonë duke mbajtur distancën dy metra.Ne kosove 61 persona rezultojne te infektuar me covid 19.

 

 

One thought on “Thaçi refuzon masat për COVID-19/ Kurti apel qytetarëve: Zbatoni masat, të mundim virusin

  1. Sh hashim taci,se bashku me sh isa mutafan jane 2 antishqiptare te vertete,tani me populli duhet ta dijne se kta hajdute,spiune e vrases jane ata qe I kane sherbyer serbise vrastare.Pore a do mundet hashim taci me isajn te rrealizojne rrezimin e nji qeverie te pa korruptuar,e nji qeverie model qe vjen per here te pare ne kosove me mendime e pune te pa lodhshme per ti sherbyer vendit e popullit kosoves.Te mbetemi me shprese se disa politikan te vete quajtur nuke do rrealizojne deshirat e tyre per ti sherbyer sebise se vucicit,e interesave te tyre,per te vjedhur e plackit vendin.Kosa dhe kosovaret duhet me cdo kusht te largojne hashim tacin e isa hajdutin,nga politika e tyre vrastare,qe I sherben vetem interesave te tyre e serbise.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *